یزد شهر سنت و اصالت است

یکی دیگر از آداب و رسوم ویژه در شهر اصیل و تماشایی یزد با نام کیسهدوزی شناخته میشود. شک ندارم که قدمزدن در بازارهای سنتی یزد و دیدار از صنایع دستی این شهر جذاب و اصیل و تماشایی بهترین لحظات را برای گردشگران عزیز رقم خواهند زد. این خورش سنتی و دیرینه، عنوان اصیلترین غذای استان یزد را از آنِ خود کرده است و هیچ رستورانی در سراسر استان یزد نخواهید یافت که در منوی خود قیمه یزدی را لحاظ نکرده باشد.

اولین اشاره به نام شیراز، بر روی لوحهای گلی ایلامی به 2000 سال پیش از میلاد باز میگردد که در ژوئن 1970 در هنگام کندن زمین برای ساخت کوره آجرپزی در گوشه جنوب غربی شهر یافت شدهاست. 3- شیراز اولین شهر ایران است که شرکت حمل و نقل اتوبوس رانی شهری در آن فعال شد. دوره انتظار برای پوشش عمل جراحی و بستری در بیمه تکمیلی حداکثر تا ۳ ماه میباشد که البته ممکن است در برخی از قرارداد های بیمه تکمیلی گروهی برای جراحی و بستری دوره انتظاری در نظر گرفته نمیشود.

البته مدرسه علمیه خان با حدود 600 دانشجو نیز در شیراز قابل توجه است. علاوه بر هنر کاشیکاری و سایر هنرهای به کار گرفته شده در مرمت و زینت بناهای مهم و ارزشمند شهر تاریخی یزد، تعداد قابل توجهی از ابنیۀ مهم شهر در دورۀ تیموریان ساخته شدند که اتفاقاً این بناها بیشتر به منظور برپایی مدارس و کتابخانهها ایجاد شدند. کارت های اعتباری نیز از باجه های کنار ایستگاه های اتوبوس قابل تهیه است. در تمام سطح شهر اتوبوس ها در مسیرهای مختلف حرکت می کنند و برای استفاده از اتوبوس می توانید از کارت های اعتباری برای پرداخت هزینه بلیت اتوبوس استفاده کنید.

سفر هوایی طبق معمول آسان ترین روش برای سفر است که تنها کافیست با رزرو اینترنتی بلیط هواپیما سفرتان را آغاز کنید. پس با مطالعه این مقاله و با خرید اینترنتی بلیط هواپیما عازم شهر شعرا و عرفا شوید. وسایل نقلیه عمومی در شهر شیراز عبارتند از اتوبوس های شهری، مترو، تاکسی و تاکسیهای اینترنتی. همچنین تاکسی هایی وجود دارد که توسّط خانم ها رانندگی می شود و به طور ویژه از مسافران بانو استقبال می نمایند. تاکسی شیراز نیز چند نوع تاکسی ویژه فرودگاه، تاکسی گردشگری، تاکسی بی سیم، تاکسی ترمینال، تاکسی آنلاین و همچنین تاکسی خطی است.

همچنین شما در قیمت فیلتر می توانید با قرار دادن گزینه پرواز چارتر ، به آسانی به تمامی پروازهای چارتر این مسیر دسترسی یابید و به مقایسه نرخ بلیط ها و خرید ارزان ترین قیمت های بلیط هواپیمایی اقدام نمایید. خوراکیهای شیرازی گزینه خوبی برای خرید بهعنوان سوغات هستند. ، عرق بهارنارنج و سایر عرقیات گیاهی و لیموی شیرازی نمونههایی از سوغاتیهای خوشمزه این دیار هستند. در این بازار میتوانید انواع عرقیجات گیاهی و شیرینیهای مختلف شیرازی را با قیمت نسبتاً مناسب تهیه کنید. برای تهیه بلیت متروی شیراز می توانید از ایستگاه های مترو خریداری کنید یا اینکه می توانید از توکن استفاده کنید.

28- تخت جمشید یا پرسپولیس، عظیم ترین و باشکوه ترین اثر تاریخی ایران در 55 کیلومتری شهر شیراز قرار دارد. پاسارگاد: شهر پارسه یا پاسارگاد در ۱۳۶ کیلومتری جاده شیراز-اصفهان قرار دارد و دربردارنده یکی از مشهورترین آثار تاریخی ایران یعنی آرامگاه کوروش بزرگ پایهگذار سلسله هخامنشیان است. در زمان سلسله زند، شیراز پایتخت ایران بود که مرکز آن در حوالی ارگ کریم خان قرار داشت. یکی دیگر از بهترین گزینهها برای اقامت در هر سفری انتخاب خانههای بومگردی است که منعکس کننده بافت سنتی شهر هستند.

رستوران صوفی شیراز از دیگر رستوران های سنتی و زیبا در این شهر است که کلم پلوهای آن بی نظیر می باشد. اگر هم دوست دارید کلم پلوی شیرازی را امتحان کنید، به خانه سنتی پرهامی بروید. در کنار پروازهای داخلی، پروازهای خارجی هم از این فرودگاه انجام میشود. منبت کاری که آن نیز روی چوب انجام میشود، هنر دست روی ظروف نقره، قلم زنی، مینا کاری، فرشهای نمدی و… امتداد جاده ۸۶ که از سمت جنوب شرقی شیراز از شهر خارج میشود، به شهرهایی مثل فسا و جهرم میرسد و در نهایت شیراز را به بندرعباس وصل میکند. در این مجتمع ۱۲طبقه میتوانید همه مایحتاج خود از جمله پوشاک زنانه و مردانه و بچگانه، لوازم لوکس و تزئینی، کیف، کفش، عینک، لوازم بهداشتی و آرایشی، لوازم منزل و غیره را خرید کنید.

مسجد نصیرالملک نمادی از شیراز است، یعنی اگر همه یزد را به میدان میرچخماق میشناسند، این مسجد نیز شناسنامه شیراز حتی در جستوجوهای گوگل است. همه می دانیم که حرف و سخن درباره جاهای دیدنی شیراز و جاذبه های گردشگری و تاریخی آن بسیار زیاد است و در یک مقاله نمیگنجد. 21 ایستگاه در خط 1 مترو شیراز قرار گرفته اند که اطلاعات کامل تر آن در مقاله مترو شیراز موجود می باشد. این مجتمع بزرگ سه طبقه پارکینگ دارد که خیال شما را بابت پارک ماشینتان راحت میکند.

اصفهان از روزگاران کهن تا کنون به نامهای : صفاهان ، صفویان ، پارتاک ، پارک ، پاری ، پاریتاکن، پرتیکان ، جی ، رشورجی ، سپاهان ، سپانه ، شهرستان ، صفاهان ، صفاهون ، گابا، گابیان ، گابیه ، گبی ، گی و نصف جهان سرشناس بودهاست. این باغ در چهارراه حافظیه قرار دارد و یکی از بزرگ ترین و زیباترین پارک های شیراز به شمار می رود. سعدیه: این مقبره نیز مربوط به شاعر مشهور کشورمان سعدی است و فاصله زیادی با حافظیه نداشته و در نزدیکی دروازه قرآن قرار دارد و یکی از مکان های دیدنی شیراز به شمار می رود.

حافظیه: آرامگاه شاعر بزرگ ایرانی، حافظ شیرازی در شیراز قرار دارد که در هنگام شب بسیار رویایی بوده و حال و هوای خاصی دارد. فلسفه و فقه از دروس اصلی تدریس شده در این مرکز علمی است و «ملاصدرا»، فیلسوف مسلمان ایرانی، در این مدرسه به دعوت الله وردیخان گرجی، فعالیت کرده است. دانشکدۀ کشاورزی در سال ۱۳۳۴، به عنوان یکی از واحدهای آموزشی دانشگاه شیراز، تأسیس شد و اساتید مدعو از دیگر دانشگاه های کشور، به ویژه تهران جهت تدریس به شیراز دعوت می شدند. حضور در خانههای البرز هم، دیگر مسیری است که شما را قادر میسازد تا محصولات را از نزدیک مشاهده کرده و مشاوره رایگان دریافت کنید و از ویژگیها و نحوه عملکردی محصولات آشنا شوید.

در حالی که حداکثر مطلق درجه حرارت تا 41 درجه سانتیگراد و حداقل مطلق منهای 16 درجه سانتیگراد گزارش شده است. معماری این بنا بسیار دیدنی و منحصر به فرد است و تا سال ۱۳۷۸ به خاندان ثروتمند شاپوری تعلق داشته است. اما در پاییز آب و هوایی بسیار خنک و دلپذیر در این شهر حاکم است. در کل، آب و هوای شیراز در بهار بسیار عالی بوده و یکی از بهترین فصل ها برای سفر همین فصل است زیرا آب و هوایی مطلوب و خنک در انتظار گردشگران است. کیفیت غذاهای این رستوران بنا به گزارش مردم شیراز، بسیار عالی است و شیوه متفاوت سرو کباب در این مکان، آن را خاص و متمایز کرده است.

این بازار نیز به دستور کریمخان بنا شده و تا امروز، مرکز تجارت مهم شهر در بافت سنتی شیراز محسوب میشود. در دسترس بودن مراکز درمان طرف قرارداد بیمه نامههای تکمیلی میتواند یکی از معیارهای مهم در انتخاب بیمه نامههای تکمیلی باشد. این مجتمع از لوکس ترین مراکز خرید شیراز به شمار می رود که باید با کیفی سرشار از پول به آن بروید، زیرا اجناس آن فوق العاده گران است. همانطور که از نام رستوران پیدا است، این رستوران در یک عمارت شاپوری قرار گرفته که فضایی فوق العاده سبز دارد و وجه تسمیه آن نیز به همین دلیل است.

دیدگاهتان را بنویسید