نیازهای غذایی دام

2. خروسک گاهى بتنهائى عارض مى شود و گاهى نیز همراه با ناراحتى هاى مخاط بینى و حلق و یا ریه ها مى باشد. اینها دیگر علائم سرماخوردگی نیستند و باید بدانید که کودکتان احتمالا به کروپ (خروسک) دچار شده است. زنده بودن صحنهها و تأثیر حوادث داستان از ویژگیهای خاصّ شاهنامه است. بهترین زمان پس از زایمان در اطاق زایش است . ۹- هر گونه تغییری در جیره ی غذایی را به تدریج به انجام برسانید . برای مثال، گاوهای با اسکور لنگش ۳ (در مقیاس ۱ تا ۳) در استال های دارای تشک لاستیکی ممکن است تنها تقریبا ۰/۵ تا ۱/۵ ساعت در روز بیرون باشند و هنوز هم بتوانند نیازهای خود به ۱۱-۱۲ ساعت استراحت در روز را مرتفع کنند (بر اساس جدول ۱).

اگرچه دارا بودن مدارک دانشگاهی می تواند شما را در استفاده بهینه از این نرم افزار یاری کند، اما با توجه به طراحی دقیق نرم افزار، زبان فارسی، دارا بودن ویدئوهای آموزشی و پشتیبانی علمی کامل در جهت تنظیم جیره ها، استفاده از این نرم افزار حتی برای افرادی که سواد علمی این رشته را ندارند کاملا ممکن است. با خرید این نرم افزار می توانید یکبار برای همیشه مهارت جیره نویسی را کسب کرده و از شرکت در کلاسهای متعدد جیره نویسی بی نیاز شوید.

حداکثر کردن تولید شیر در دامهای شیرده، بهبود مصرف خوراک و عملکرد شکمبه در گاوهای انتظار زایش و تازه زا و کاهش هزینه پرورش تلیسه و گاو خشک از دیگر مزایای استفاده از نرم افزار جیره نویسی گاو شیری گروه دامیران هست. با صرف هزینه اندکی می توانید این نرم افزارها را تهیه و در شرایط مختلفی مثل تغییرات قیمت نهاده ها، تغییرات شرایط فیزیولوژیکی حیوان، دسترس بودن یا نبودن نهاده ها و … تعداد خیلی اندکی از دانشگاهها نرم افزار انگلیسی را آنهم فقط در حد آشنائی کلی تدریس می کنند.

گاهی دامدارانی که مشکلات تولید مثل را در گله های خود تجربه کرده اند ، از این که این مشکلات با تغذیه در ارتباط است تعجب می کنند ، هر چند که کمبودهای تغذیه ای یا جیره های نامتعادل ،یکی از علل کاهش راندمان تولید مثل هستند . آسان نیست. از طرف دیگر متاسفانه در مراکز دانشگاهی این نرم افزارها تدریس نمی شوند و اغلب فقط جیره نویسی دستی آموزش داده می شود که در فارمها زیاد کاربرد ندارد. گاو آهن خاک را شکاف داده و آن را می­برد، سپس لایه سطحی خاک بریده ­شده را برمی­گرداند.

این نژاد در کل سال می تواند تولید مثل نماید و قوچ ها می توانند در همه فصل ها میش ها را آبستن نمایند. بره رومانف خالص در زمان تولد سیاه رنگ با لکهای سفید بر روی پیشانی میباشد، ولی با رشد بره پشم سفیدرنگ مایل به خاکستری از زیر لایه موی سیاه بیرون میزند و گوسفند خاکستری رنگ میگردد ولی لکه سفید روی پیشانی را حفظ میکند و بسته به زیر نژاد، کم وبیش موی مشکی از سینه تا پشت به صورت حلقه بیرون میزند و خطی سیاه همانند تاج گل دور گردن حیوان ظاهر میگردد که ظاهری منحصر به فرد، مخصوصاً به قوچ این نژاد میبخشد.

۱۸- برنامه ی مبارزه با انگل ها به خصوص انگلهای دستگاه گوارش را با جدیت پی گیری کنید. بعلاوه، از پشتیبانی دائمی و رایگان در خصوص تنظیم جیره با این نرم افزار بهره مند خواهید شد. گروه دامیران نرم افزار فارسی جیره نویسی برای گله گاو شیری (گاو شیرده، گاو خشک و تلیسه) براساس NRC Dairy Cow تهیه کرده است که همه این مشکلات را حل کرده است. امروزه جیره نویسی تخصصی گله گاو شیری با نرم افزار های مختلفی اعم از NRC Dairy Cow، CPM، CNCPS، Amino Cow و …

گروه دامیران نرم افزار فارسی جیره نویسی برای گله گاو شیری (گاو شیرده، گاو انتظار زایش، گاو خشک و تلیسه) براساس NRC Dairy Cow تهیه کرده است که می توانید با اطمینان، براحتی و بسرعت جیره دامها را بصورت خودکار تنظیم کنید. هر نژاد مرغ محلی، بومی، زینتی کرچ می شود از این رو برای افزایش تعداد تخم ها سریعا تخم را از لانه خارج کنید. متاسفانه برخی از پرورش دهندگان دام به اهمیت تغذیه مناسب و مکفی در امر پرورش واقف نیستند و فکر می کنند تنها با انتخاب اسپرم مناسب یا دام نر مناسب و نیز پیشگیری و درمان بیماری ها می توان به تولید بهینه دست یافت در حالی که مشخص شده است که بخش هزینه 70 درصد هزینه های کل پرورش گله را شامل شده و عدم توجه به تغذیه مناسب دامها علاوه بر افت تولید و کاهش سلامتی دام، منجر به افزایش هزینه ها و کاهش تولید خواهند شد که نهایتا سودآوری را کاهش خواهند داد.

بعلاوه پشتیبانی رایگان گروه دامیران در زمینه فرمولاسیون جیره و رفع اشکالات احتمالی در نرم افزار، این اطمینان را به شما می دهد که خرید این نرم افزار یک هزینه نبوده بلکه یک سرمایه گذاری دائمی در زمینه فرمولاسیون جیره ها و نیز یادگیری جیره نویسی خواهد بود. است. البته استفاده از این جداول به همین راحتی هم نبوده و به دلیل اینکه این جداول به زبان انگلیسی هستند و یا اغلب از اختصارات انگلیسی برای مشخصات خوراک استفاده می کنند، حتی خیلی از فارغ التحصیلان ممکن است توانائی استفاده بهینه از این جداول را جهت تهیه فرمول خوراک دام، فرمول جیره یا فرمول کنسانتره نداشته باشند.

اگر دوره ی خشک بیش از ۷۰ روز باشد گاو بیش از اندازه چاق می شود درحالی که تولید شیر در شیر دهی بعد بیشتر نبوده و دشواری چاقی نیز در پی خواهد آمد . در نتیجه تقاضا برای خرید و فروش جنسیت نر گوسفندان بیشتر می باشد. عزیزانی که به دنبال خرید با قیمت گوسفند زنده ارزان در تهران و کرج برای کشتار اعم از ذبح و قربانی کردن هستند همواره به دنبال انتخاب بهترین نژاد گوشتی هستند، که با توجه به توضیحات ارائه شده در رابطه با دستهبندی انواع گوسفندان ایرانی و همچنین ویژگیها و نژادهای معرفی شده، میتوانند به راحتی با توجه به نیاز خود، بهترین نژاد را انتخاب نمایند.

با این کار گاو عصبانیتر شده و با خشم بیشتری گاو بازان را دنبال میکند. گفتگوها و دشمنیها کار را به مجلس وقت کشاند، تا جایی که مجلس، وزیر کشور را استیضاح کرد که چرا اجازه داده است کتابچهی خروس جنگی درسطح هنرستانها، دبیرستانها و دانشکدهها منتشر شود و افکار توده ایها را تبلیغ کند؟ سپس با حرکات مخصوص دستمال قرمزش را مقابل حریف تکان داده و حیوان زخمی را وادار به جنگیدن میکند. ، نیازهای دام را سریعتر و با اطمینان بالاتری پیش بینی می کنند. اما جیره نویسی دامها کار سخت و طاقت فرسائی بوده و علاوه بر آشنائی با ترکیبات شیمیائی انواع خوراک دام، نیازمند جداول احتیاجات غذائی دام و طیور، جداول محدودیت مواد مغذی خوراک و …

۶- ترکیبات مواد مغذی اقلام خوراکی، متنوع و متغییر است . با آنالیز آزمایشگاهی از اجزای مواد مغذی جیره ی فرموله شده اطمینان حاصل نمایید . با در نظر گرفتن یک دوره ی خشک ۶۰ روزه تولید شیردهی بعد برای بیشتر ماده گاوها بهینه خواهد بود .اگر دوره ی خشک کمتر از ۴۰ روز باشد بافت پستان زمان کافی برای بازسازی نداشته و در نتیجه تولید شیر در شیر دهی ایده آل نخواهدبود. در تغذیه گاو شیری اهمیت این دوره به قدری زیاد است که التزام داشتن یک گاو شیرده سالم، توجه به سلامت دام در دوره خشکی است تا بتواند دوره شیردهی متعادل و استانداردی را آغاز کند.

اگر گاوها در اواخر دوره شیردهی بسیار سنگین باشند، در زمان زایش با مشکل سخت زایی مواجه خواهند شد که بهتر است در دوره خشکی، از انرژی مصرفی آنها در جیره کاست. جهت خشک کردن گاوها در پایان این مرحله میتوان خوراک مصرفی را محدود نمود . ۵-گاوها علاقه خاصی به استفاده از علوفه های تازه و آب دار دارند که در صورت در دسترس و ارزان بودن در تغذیه آن را به کار ببرید . تلیسه های جوان نیازهای ویژه ای برای رشد دارند. غالبا هم پیش آمدهاست که این قبیل احکام اعدام مبتنی بر اشتباه بوده چنانکه داستان محمود قاتل را در تهران همه بیاد دارند که اورا تا پای دار هم بردند بعد قاتل اصلی معلوم شد (صاحب جمع ـ اکبر سلاغ بود) بنده با آقای هیئت ارادت دارم (بعضی از نمایندگان ـ همه ارادت دارند) از سالهای سال پدر من باین شخص محترم ارادت داشته و بنده هم بالطبع یکی از دوستان ایشان هستم ولی ما قرار گذاشتهایم اینجا که آمدیم پشت این کرسی خصوصیات شخصی را کنار بگذاریم و با فرانشیزی هر چه تمامتر و هر چه دل برآن گواهی میدهد صریحا بگوئیم این شرطی است که بنده با خودم کردهام من از آقای دادستان سابق گله میکنم چون دادستان کل کشور ناظر بر تمام جریانات قضائی و قانونی کشور است.

طراحی ساده، زبان فارسی، وجود فایلها و ویدئوهای آموزشی و از همه مهمتر استفاده از تنظیم خودکار در تنظیم جیره ها (خود نرم افزار جیره ها را تنظیم می کند و می نویسد) این امکان را میسر می سازد تا کاربران بدون نیاز به دانستن ترکیب خوراک، محدودیت هر خوراک در جیره دام، احتیاجات دام و… هر کسی که آشنائی با کامپیوتر داشته باشد (حتی فاقد تحصیلات دانشگاهی در زمینه پرورش دام) براحتی می تواند از این نرم افزار استفاده کند.

دانشجویان رشته های مرتبط با پرورش و مدیریت دام (علوم دامی، دامپزشکی)، اساتید، محققان، کارشناسان فنی واحدهای پرورش گاو شیری صنعتی یا نیمه صنعتی، کارشناسان کارخانجات خوراک دام و دامپروران عزیز همگی می توانند براحتی از این نرم افزار استفاده کنند. کاربران براحتی می توانند مشخصات حیوان را مشخص کرده و از جدوال خوراکها، خوراکهای منتخب خود را تهیه کنند. شخصا جیره دامهای خود را بنویسید. امکان فرمولاسیون جیره برای تمامی نژادهای داخلی و خارجی گاو شیری اعم از هلشتاین، سیمنتال و … استفاده از مکمل نیاسین که ممکن است از دوره ی خشک آغاز شده باید برای گاوهای پر شیر ادامه یابد در این حالت مصرف غذا احتمالاً بیشتر و احتمال بروز کتوز کمتر خواهد بود .

یکی از نژادهای پرطرفدار و محبوب و در عین حال پر جمعیت گاو نژاد ایرانی سرابی می باشد. اصول پرورش صحیح دام نیازمند آشنائی با علومی مثل تغذیه، فیزیولوژی، اصلاح نژاد و … با توجه به اینکه حذف یا کاهش یارانه نهاده های دام و طیور، برخی مشکلات در توزیع نهاده های یارانه ای، کمبود بارش، نوسانات نرخ ارز و … مصرف زیاد نمک موجب نگهداری آب در بدن و ایجاد خیز یا ادم در برخی گاوها به ویژه تلیسه های شکم اول می شود . دقت کافی در مورد تامین مواد مورد نیاز گاو شیر ده و نسبت صحیح آن با انرژی که میزان قابل توجهی از آن از اندوخته های چربی بدن تامین می شود اعمال نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید