مرغ و خروس آیام سمانی – فروشگاه چیکن هچ

عواملی همچون ضعف در فحل یابی یا مشکلات بهداشتی گاوداری و بهداشت خود گاو هنگامی که مشکلات تغذیه ای فاحش نیستند ، نقش خود را بیش از تغذیه ایفا می کنند . آسیب دیدن پرسنل گاوداری از لحاظ اقتصادی بسیار هزینه بردار است. مطلب حاضر برگرفته از وبینار برگزار شده توسط خانم لیبی آیهولزر، مسئول هماهنگی امور فارم های شیری در سازمان توسعه تعاونی های دانشگاه کرنل ایالات متحده آمریکا در رابطه با نحوه کنترل و مقید سازی گاو شیری می باشد. در بین حواس ۵ گانه در گاو بینایی حس غالب است، همچنین گاو دارای حس شنوایی حساس و گوش های تیزی است بطوری­که صداهایی که ما نمیتوانیم بشنویم ممکن است برای گاوها خیلی بلند و هولناک باشد.

به این صورت که پس از کشتار ، تقریبا نصف وزن گوسفند باید به گوشت تبدیل شود . شاخهای این نژاد دارای رشد کمی بوده و کوتاه هستند همچنین دارای دست و پای کشیده نیز میباشند. مسلماً زیاده روی در آنها نیز مضر است. همین طور آلودگی کیست های تخمدانی نیز در آنها به چشم می خورد که تمام این ها عوامل کاهش راندمان باروری هستند . آشتیانیزاده ـ بیانات اعلیحضرت را مخصوصا تکرار کردم تا کسانیکه منکر این فرمایشات بودند بدانند که من چیزی جعل نمیکنم. در این مرحله ماتادور اصلی در خارج از میدان ایستاده و رقص گروهش را نگاه میکند و همزمان نیز قدرت و مهارت حریف خود را زیر نظر میگیرد.

سلنیوم : خاک یکی از منابع فقیر سلنیوم است ، پس فرآورده های کشاورزی که در این خاکها کشت شوند نیز دارای این کمبود هستند. کمبود سلنیوم یکی از عوامل ایجاد جفت ماندگی است که به همراه ویتامین می توان از این عارضه جلوگیری کرد. و این روند بهبود سریع به دام مادر کمک میکند تا در آینده با مشکلات رحمی و سیستم تولید مثلی کمتری مواجه شود . گوسفند Romanov که زیستگاه و خاستگاه اصلی آن دره ولگای شمالی در شمال شرقی مسکو می باشد با توجه به داشتن این ویژگی منحصر بفرد، برای دامپروری و پرورش بسیار محبوب و مورد توجه می باشد.

۱) به طوری که آنهایی که نمره وضعیت بدنشان کمی بیش از یک است فاصله گوساله زایی طولانی تر و میزان آبستنی کمتر دارند . ژنوتیپ­ها با ژن­کال اسکور کمتر از 15/0 بدلیل عدم اطمینان در تعیین ژنوتیپ صحیح حذف شد. بر همين اساس, زمين لازم برای هر ردس دام به منظور تأمين علوفه چين اول برای تهيه سيلو, در مورد زمينهايي با حاصلخيزي کمتر از متوسط, متوسط و بيش از متوسط, به ترتيب 3000 مترمربع, 2500 مترمربع و 2000 مترمربع خواهد بود. واضح است که میزان کافی از این مواد باید در جیره تهیه شود ولی به طور کلی در مورد حد کمبود آنها اختلاف نظر وجود دارد .

به موجب روایت زرتشتی، این گاو به وسیله ی اهریمن، روح شرور، کشته می شود و نطفه اش به ماه می رود، هنگامی که این نطفه پاکیزه شد، گونه های مختلف حیوانات از آن پدید آمدند. تغذیه ۱ میلی گرم سلنیوم به گاوهایی که دچار کمبود سلنیوم هستند ، می تواند این عارضه را برطرف کند. باید مطمئن شد که هر گاو به طور روزانه ۱۵-۲۰ گرم ید دریافت کند. از مشکلات زیادی دریافت کردن ید سقط جنین ، کاهش مقاومت در برابر بیماری و عفونت ها می باشند . بررسی اقتصادی و برآورد زیان اقتصادی حاصل از کاهش تولید محاسبه و بر اساس نتایج بدست آمده در سه گروه پر تولید، متوسط، کم تولید، گاوهای پرتولید به دلیل اسکورهای حرکتی بالا زیان اقتصادی وارده بیشتری نسبت به گروه متوسط و کم تولید داشتند.

NEFA نسبت به BHBA بسیار حساس­تر بوده و نوع نمونه­ی خونی (سرم یا پلاسما) و شرایط و مدت نگهداری، روی نتایج موثر است. نتایج موفقیت آمیز بدست آمده در دهه های اخیر نتیجه به کار گیری مستمر برنامه های اصلاح نژاد گاو سمینتال می باشد که اثرات مثبت و موفق آن در جمعیت بزرگ گاو سمینتال دیده می شود. کلید این که گاوهای اصیل شیری را به حداکثر پتانسیل ژنتیکی خود برای تولید شیر برسانیم و در عین حال سطح معقول و کافی از آبستنی را نیز داشته باشیم ، تهیه ی جیره ای متعادل از علوفه و غلات با کیفیت و همین طور مواد معدنی و ویتامین ها وبه حد اکثر رساندن مصرف این جیره می باشد .

کلسیم : بیشتر مطالعات در مورد کلسیم و اثر آن بر تولید مثل مربوط به نسبت کلسیم و فسفر می باشد نسبتهای ۱ به ۵/۱ و ۱ به ۵/۲ کلسیم به فسفر اثری در کاهش باروری نداشته است با این حال باید توجه کرد که مقدار مصرف هر یک از این ها توسط گاو می باشد که اهمیت زیادی دارد. تخمدان های غیر فعال ، بلوغ جنسی دیر رس و میزان کم آبستنی ، نتیجه ی کمبود تغذیه ی فسفر می باشند به طوری که دریافت ۷۰ الی ۸۰ درصد میزان مورد نیاز و کاهش فسفر در سرم خون موجبات افزایش تعداد دفعات تلقیح برای هر آبستنی را فراهم می کند .

در هنگام مطالعه در مورد مشکلات تولید مثلی گله ، تغذیه باید همواره مد نظر باشد . کمبود یا نامتعادل بودن مواد معدنی یکی دیگر از عوامل تغذیه ای کاهش راندمان تولید مثل است . وقتی که فشار بیش از حد به پایه ها وارد شود، چون پیچ ( پين ) برشی از سایر قسمت ها ضعیف تر است، همانند یک فیوز عمل می کند و زود می برد. از جمله مواردی که باعث افزایش شیر گاو می شود علف باغ است.

سیلوی یونجه نیز از منابع بتا کاروتن محسوب می شود . این روش به این صورت است که شما باید یک بخش مناسب با چندین کارمند ایجاد کرده و از این طریق نیز اقدام به کسب درآمد کنید. کمبود انرژی باعث بالاتر رفتن میزان فحلی خاموش نیز می شود .نکته ی دیگر آن که یکی دیگر از عواملی که تحت تاثیر بالانس منفی انرژی باعث بالارفتن گوساله زایی و کاهش تولید مثل می شود ، کم شدن وزن در اوایل شیر دهی است .

بوده و دفعات تلقیح نیز بیشتر هستند. گرما واسترس گرمایی خود به تنهایی بیشترین نقش را در ضعف راندمان تولید مثل در گله هایی که از تلقیح مصنوعی استفاده می کنند ،ایفا می کند . به این گونه که برای هر کیلوگرم قیمت مصوبی در نظر گرفته می شود. نام این نژاد از دهکدهای به همین نام در این منطقه گرفته شده است. دریافت بیش از حد انرژی در اواخر دوره ی شیر دهی یا در دوره ی خشکی می تواند سبب چاقی گاوها و کاهش بازده تولید مثل در دوره ی بعد شود . از طرف دیگر دریافت بیش از حد انرژی نیز گاوها را به سمت چاق شدن و باز مشکل کاهش تولید مثل سوق می دهد ، به طوری که در این گاوها جفت ماندگی نیز به میزان نسبتاً زیادی دیده می شود .

برای گاوهای شیری باید همیشه میزان کافی از این عنصر را فراهم کرد و برای گاوهای خشک نیز باید مطلوب ترین و بهینه ترین سطح از کلسیم و فسفر را تغذیه کرد تا وقوع تب شیر کاهش یابد چرا که گاوهایی که دچار تب شیر می شوند نسبت به گاوهایی که تب شیر نگرفته اند در حین زایمان ۲ برابر بیشتر احتیاج به کمک دارند و ۲/۴ برابر بیشتر دچار متریت می شوند ، پس سعی در کاهش تب شیر ، کمک شایانی در به حداکثر رساندن میزان آبستنی می کند . حس بویایی گاو نیز نسبتا قوی بوده و براحتی تفاوت نوع و کیفیت خوراک ها و حتی موقعیت های خطرناک را از طریق این حس تشخیص می دهد.

مرغ و خروس نژاد ابریشمی ماکیان آرام و بی آزاری بوده و به علت فرم خاص پرها توانایی پر زدن زیادی ندارند از این رو نگهداری از آنها آسان است. وزن یک گاو بر اساس نژاد آن از ۶۵۰ تا ۸۵۰ کیلو متغیر است ، جثه نژاد هلشتاین از بعضی از نژادهای دیگر مانند جرسی بزرگتر است و این موضوع به خودی خود، یکی از عوامل آسیب رسان است. وقتی مقدار پروتئین قابل تجزیه در شکمبه افزایش یابد یا حیوان انرژی کمی دریافت کند ، آمونیاک به سیستم پروتئین میکروبی ملحق نشده و به داخل خون جذب می شود به این ترتیب این میزان زیاد آمونیاک و اوره در خون ممکن است سبب کاهش باروریشود.

به راحتی می توان از این حیوان در هر آب و هوایی نگه داری نمود. در میان غذاها ، علوفه های سبز وتازه منابع این ویتامین هستند . این رابطه میان تولید اسید تخمیر و نیاز برای فیبر به طور جزئی توسط آلن مورد بررسی واقع شده است وقتی این تعادل میان تولید اسید و از میان رفتن اسید یا همان خنثی سازی اسید ایجاد و حاصل نمی شود. محاسبه شده است که 400 دلار امریکا تا 475 دلار درامد سرانه از گاو به علت (SARA) در یک دوره حدود 500 گاوشیری در نیویورک مورد مطالعه واقع شده اند ضرر کرده است.

سپس به گونه نمونه طنزواره ای را که در شماره اول اپریل ۱۹۴۳ م (شماره ۹ پنجشنبه ۱۱ حمل ۱۳۲۲ در دروزنامه انیس زیر عنوان « اگر دست می داشتم » به قلم جناب وریز(وریح) اشاره می کند. تطابق شکمبه گاو شیری در طی هفتههای منتهی به زایمان بسیار بحث انگیز بوده و مهم ترین عامل مدیریت گاو شیری در حفظ توازن انرژی برای زمان زایمان است. کمبود سلنیوم میتواند عامل سقط نیز باشد. به هم خوردن درب های فلزی بهاربندها نیز صداهای ناگهانی و نامتعارف ایجاد می کند. کمبود پروتئین در گاوهای شیری سبب فحلی خاموش و کاهش آبستنی می شود به گونه ای که در تولید شیر و مصرف خوراک نیز کاهش می یابد .

جالب است بدانید که خون مرغ و خروس سیاه به رنگ قرمز است و تخم های آنها بر خلاف آنچه که تصور می شود به رنگ سیاه نیست بلکه به رنگ قهوه ای روشن است. اگر این نیازها برطرف نشوند ، تولید مثل گامی به عقب بر می دارد و کاهش درصد باروری را شاهد می شویم . انرژی دریافتی ناکافی در تلیسه ها وگاوهای بالغ شیر ده در اوایل دوره ، راندمان باروری را کاهش میدهد . بازگشت به سیکل فحلی بستگی به بالانس منفی انرژی در سه هفته ی اول شیردهی دارد . کمبود مواد معدنی ، میزان ناکافی ویتامین ها عدم تعادل انرژی و پروتئین و دریافت بیش از حد پرو تئین به عنوان عوامل ناباروری و کاهش راندمان تولید مثل شناخته می شوند .

دیدگاهتان را بنویسید