«قیصر» برنده میدان – همشهری آنلاین

گاوی كه شیرواری را در وضعیت لاغر شروع كند، ذخایر انرژی كمی دارد و پیك تولید پائین تری خواهد داشت.پیك تولید مستقیما با كل تولید شیر در گاوهای بالغ مرتبط است.برای هر یك كیلوگرم اضافی در تولید شیر(در حالت پیك) تقریباً ۲۰۰ كیلوگرم شیر بیشتری در كل دوره شیرواری حاصل میشود. دومین قدمیکه توصیه میکنیم این است که اقدامات زیست ایمنی درون گله ای در جهت کاهش خطر انتقال بیماری لکوز گاوی در بین گاوها باید اعمال شود. رنگ این نژاد از طیف رنگی بین سیاه تا قرمز تیره ، به علاوه لکه های زرد و سفید تشکیل شده است .

مشکلات دیگراز جمله جفت ماندگی، جابجایی شیردان و حساسیت به عفونت می تواند به توازن های منفی مواد مغذی مرتبط باشد که توسط گاوها در خلال دوره انتقال تجربه می شود، بنابراین ضروری به نظر می رسد به منظور افزایش سلامت و بهداشت گاوهای پیرامون زایش به دست آوردن درک بهتری از الگوی خوراک مصرفی گاوهای پیرامون زایش، عوامل تاثیر گذار بر الگوی خوراک مصرفی و روابط بین خوراک مصرفی و سلامت گاو در این دوره اهمیت پیدا می کند. این امر تقاضاهای مختلفی را در گاوهای پیرامون زایش ایجاد می کند. همچنین ذکر این نکته ضروری است که حیوانات می توانند توازن منفی انرژی را پیش از زایش تجربه کنند و این امر احتمالا در تلیسه ها می تواند با ماده خشک مصرفی پایین تر و بار اضافی انرژی مورد نیاز برای رشد تلیسه توضیح داده شود.

در خلال این دوره بحرانی خوراک مصرفی گاو در پایین ترین حد خود در چرخه آبستن – شیردهی قرار دارد، به نظر می رسد ماده خشک مصرفی در زمانی که تقاضا برای مواد مغذی با بیشترین سرعت در حال افزایش است در پایین ترین حد خود می باشد. معمولا تلاش می شود تا میزان حذف اختیاری در گله بالا باشد زیرا در این صورت دامدار دام های دارای تولید پایین را حذف و دام های پرتولیدتر را حفظ می کند و از این طریق می تواند سود را به حداکثر برساند. پوشش کف بستر، طراحی بهاربند و مدیریت تغذیه نقش بسزایی در لنگش ایفا می کند.

و در برخی مواقع ممکن است موجب مرگ گوساله یا گاو مادر گردد ، این بیماری بیشتر مربوط به مدیریت فارم میباشد که با آموزش های لازم در بخش تغذیه و برخی پارامتر های دیگر میتوان از ان جلوگیری نمود . کاهش تولید شیر، کاهش کیفیت شیر، هزینۀ کارگر اضافی، افزایش نرخ جایگزینی گاو، هزینۀ دامپزشک و هزینه های درمان همه اهمیت کنترل موثر بیماری را تقویت می کنند. در اثر این بیماری ملانین های موجود در سلول های پرنده به شدت ترشح یافته و رنگدانه های سیاهی را در سلول ها از خود برجای گذاشته است که این بیماری به ترتیب به جوجه ها نیز سرایت نموده و در نهایت با ازدیاد آنها شاهد مرغ و خروس های سیاه امروزی هستیم که با قیمت بسیاری بالایی به فروش می روند و غذای مورد علاقه بسیاری از اعیان و ثروتمندان به شمار می رود.

گوسفند زنده | دام زنده | لایو شیپ : مرغ و خروس زینتی به جهت زیبایی و به عنوان پرندگان زینتی بیشتر مورد توجه قرار می گیرند.به همین خاطر نگهداری آنها به طرز قابل توجهی در تمام دنیا افزایش پیدا کرده است. برعکس بیشتر تولیدکنندگان خوراک دام که به خاطر هزینه حمل و نقل فقط برای استان خود محصول تولید می کنند .خوراک طلایی به تمامی استان ها ارسال شد. به عنوان جمع­ بندی باید خاطر نشان کرد که رفتار استراحتی گاو شیری به عوامل متنوعی همچون شکم زایش، مرحله­ ی شیرواری، عوامل گله­ ای مرتبط با دراز کشیدن و ایستادن گاو بستگی دارد.

در مطالعه­ای که در سال ۲۰۱۵ در کانادا انجام شد مشخص گردید در فری استال­هایی با ارتفاع از کف بیش از ۲۲ سانتی متر و نیز در استال­های با بستر شنی مدت زمان دراز کشیدن افزایش می­یابد. این به این معنی است که کامیابی مجموعی فعالیت های فارم داری ومعیشیت آنها مربوط به صحت گاو های آنها میبا شد. بنابراین هم گوساله دارای پتانسیل رشد بیشتری در آتیه خواهد شد و هم گاو مادر روند بهبودی بعد از زایش را سریعتر طی میکند . دوم اینکه اگر یک حیوان از توازن مثبت به منفی انرژی برسد این امر اساسا به دلیل کاهش در مقدار ماده خشک مصرفی است نه افزایش انرژی مورد نیاز برای رشد جنین، اگرچه نیازهای غذایی برای رشد جنین دلیلی است که حیوانات توازن منفی انرژی را پیش از زایش تجربه کنند.

این امر نشان می دهد که ظرفیت فیزیکی شکمبه دلیل کاهش ماده خشک مصرفی پیش از زایش نیست. کاهش در خوراک مصرفی با نزدیک شدن به زمان زایش اختصاص به گونه گاو ندارد. به گونه ای که میتواند در بیشتر یا کمتر شدن عمر مفید اقتصادی دام موثر باشد . جایگزینی بهینه را برای گله گاو های شیری اعمال کرد تا از طریق این تصمیمات و به کنترل درآوردن عوامل حذف درآمد سالیانه گاو داری را افزایش داد.

برای هر دو گروه، جمعیت مرجع (حیوانات متولد شده در طی سال های 1381 تا 1388) تعریف شدند. تقریبا می توان گفت خیشهای متداول در تمام ایران که برای شخم زمینها بکار می روند در شکل ظاهری همه تا حد زیادی همگون هستند و کارکرد مشابهی دارند و فقط تفاوتهای جزئی در آنها دیده می شود. زایمان ، یک مرحله ای در سلامت گاو و گوساله بسیار مهم است که ارتباط زیادی با سلامت دام در آینده خواهد داشت . میزان استراحت روزانه گاو شیری یک شاخص بسیار مهم و کارآمد در شناسایی زودهنگام عوامل خطر مرتبط با رفاه گله است.

در نتیجه ده ها سال تلاش برای اصلاح نژاد گاوهای شیری جهت بالا بردن تولید شیر، میزان تولید طی روزهای اول پس از زایش بیش از 10 برابر مواد مغذی مورد نیاز گوساله شده است. در واقع اسیدوز، کاهش در میزان قلیای بدن نسبت به اسید می باشد. به صورت کلی قیمتدهی برای انواع گوسفندان که با هدف کشتار خریداری میشوند، براساس مقدار وزن آنها صورت میگیرد. به همین علت، بازده غذایی گاوهای جرزی که در جدول بیان شده است به صورت مقایسه درصدی نسبت به گاوهای هلشتاین آورده شده است. گاوهاى اطراف تهران در اثر آمیختگى با گاوهاى اصیل وارد شده از خارج به تدریج تغییر کرده و گاوهاى به وجود آمدهاند که از لحاظ هیکل درشت و از لحاظ تولید شیر خیلى بهتر از گاوهاى بومى هستند.

گاوهای اصیل پرورش یافته در هلند که ” فریزن” نامیده می شوند برای استفاده از شیر و گوشت پرورش داده می شوند اما گاوهایی که در آمریکا پرورش پیدا می کنند با نام ” هلشتاین” شناخته می شوند و فقط برای تولید شیر پرورش می یابند. هر ماتادور یک گروه به نام کوادریلا دارد که از ۶ نفر تشکیل شده و او را در نبرد با گاو نر همراهی میکنند.

آن چه که اختصاص به گاو شیری دارد عبارت از تنش بی نظیری است که با انتقال از اواخر دوره آبستنی به اوایل دوره شیردهی همراه است. در صد پیچ خوردگی رحم 9/0% (یک مورد)، درصد سقط جنین 8/1% (دو مورد)، درصد وقوع آبستنی در اولین تلقیح مصنوعی 8/56%، درصد ماده زایی 7/46% و نرزایی 3/53% بدست آمده است.همچنین بیشترین تعداد زایمان مربوط به خرداد ماه بوده که 25% کل زایمان را شامل شده و بیشترین تعداد فحلی نیز در خرداد ماه بوده مع 02/17% را شامل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید