ضوابط طراحی دامداری صنعتی گاو شیری – آزمون مهندسان

از رکوردهای 21346 رأس گاو شیری متعلق به 28 واحد گاوداری که طی 20 سال جمع آوری شده بودند، برای برآورد مؤلفههای (کو)واریانس، وراثتپذیری و تکرارپذیری صفت تولید شیر استفاده شد. بنابراین هر چقدر گاوهایی با ظرفیت های تولیدی بیشتری نگهداری شده و زمینه ی بروز توانایی های آنها نیز مساعد گردیده و هزینه های غذایی کاهش یابد حرفه ی گاوداری از سود آوری بیشتری برخوردار خواهد بود. اما باید به این نکته نیز توجه داشت که نگهداری این نوع گاو حساسیت بیشتری داشته و نیاز به توجه خاصی از نظر نوع تغذیه و کنترل بیماری دارد. این نژاد به طور متوسط روزانه یک کیلوگرم افزایش وزن دارد و از لحاظ تولید گوشت این افزایش وزن رقم بالایی می باشد.

 مقدار مناسب استفاده از پیش مخلوط فوق، 50 کیلوگرم در هر تن از کنسانتره مصرفی می باشد. مقدار مطلوب حاصلخيزی زمين با پاشيدن حدود 150 کيلوگرم کود ازته در آن تأمين می شود. بهترین فصل زایمان از نظر شیردهی و بالا بودن قیمت آن در بازار، در اواخر پاییز می باشد که بترتیب زمستان و بعد بهار و تابستان قرار دارد. غالبا هم پیش آمدهاست که این قبیل احکام اعدام مبتنی بر اشتباه بوده چنانکه داستان محمود قاتل را در تهران همه بیاد دارند که اورا تا پای دار هم بردند بعد قاتل اصلی معلوم شد (صاحب جمع ـ اکبر سلاغ بود) بنده با آقای هیئت ارادت دارم (بعضی از نمایندگان ـ همه ارادت دارند) از سالهای سال پدر من باین شخص محترم ارادت داشته و بنده هم بالطبع یکی از دوستان ایشان هستم ولی ما قرار گذاشتهایم اینجا که آمدیم پشت این کرسی خصوصیات شخصی را کنار بگذاریم و با فرانشیزی هر چه تمامتر و هر چه دل برآن گواهی میدهد صریحا بگوئیم این شرطی است که بنده با خودم کردهام من از آقای دادستان سابق گله میکنم چون دادستان کل کشور ناظر بر تمام جریانات قضائی و قانونی کشور است.

برای مدت طولانی رومیها این انحراف «یونانی» را تحقیر میکردند، اما بعداً چنان مشتاقانه آن را پذیرفتند و در آن جذب شدند که نویسنده معروف آن زمان به نام کولوملا (قرن اول میلادی) با شکایت مینویسد که طرفداران این بازی، کل دارایی خود را در شرط بندیهای جنگ خروس از دست میدهند. در جلوی سر استخوان ران ،محلی که دنده ها ی کوتاه از ستون فقرات جدا شده در حالیکه چهار انگشت خود را روی راسته قرار داده اید انگشت شست را زیر سردنده های کوتاه قرار دهید. که این موضوع خود باعث کاهش بازدهی ، افزایش هزینه ها و ضرر اقتصادی خواهد شد.

اختلالات زایمانی مثل سختزایی، اختلال در مصرف ماده خشک در اوایل شیردهی که گاو را برای افزایش شیوع بیماریهای متابولیک مثل سندرم گاو چاق، کتوز و همچنین کاهش تولید شیر مستعد میکند. گاوهای لاغرمستعد ابتلا به مشکلات بهداشتی هستند و گاوها با امتیاز بدنی بیش از حد مطلوب مستعد ابتلا به سندرم کبد چرب و سخت زایی هستند که تلفات بیشتری دارد. اما این بافت خامهای صاف و ابریشمی واقعاً به محتوای چربی بستگی دارد. با فشار دادن این نقطه می توان به میزان چربی ذخیره شده پی برد.و به خطوط منتهی به مفصل خرگوشی و مفصل خاصره و دو استخوان سوزنی را به دقت نگاه کرد.

ابتدا نوک انگشتها را روی استخوان پشت ،استخوان سوزنی و استخوان های مفصل رانی-لگنی (Hipbone ) فشار دهید. بدون هیچ گودی، تک تک مهرهها قابل رویت نبوده ،استخوان پشت و استخوانهای Hip و Pin صاف و گرد شده است ناحیه مقعد پر به نظر می رسد. عمل نمره دهی باید به طور مرتب و منظم انجام می گیرد تا میزان تغییرات در چربی ذخیره شده در هر مرحله مشخص شود. سپس واحدهای باقی مانده که تعداد ‮‭199‬ واحد بود، بر اساس جمعیت گله به ترتیب صعودی مرتب شدند.

آمارهای فدراسیون جهانی سمینتال تعداد گاوهای سمینتال در سراسر جهان را بیش از 40 میلیون راس می­ داند، که بیش از نیمی از آن­ ها در اروپا برآورد شده است و آن­ ها را از لحاظ تعداد دومین گاو Zebu در جهان محسوب می­ کند. مدیران موفق واحد های تولید دامی با عجین نمودن هنر و تجربه ی گذشتگان با علوم پیشرفته ی تغذیه ای امروزی که آمیزه ای جالب توجهی را تحت عنوان مدیریت تغذیه ای به وجود آورده اند که با کاربرد علمی این برنامه ها در مزارع دامپروری و با سود آورنمودن این بخش تولیدی برای سرمایه گذاران این واحد ها که زمینه ی مطمئنی در رابطه با تضمین اقتصادی فعالیتشان فراهم می آورند.

این نژادها برای تولید شیر محبوب هستند، زیرا هریک دارای ویژگی های منحصر به فردی اند که آنها را در شرایط مختلف، برای تولید شیر، ایده آل می کند. ناتوانی در رسیدن به شرایط بدنی بهتر یا تغییرات سریع وضعیت بدنی در طی ابتدای دوره ی شیرواری می تواند نشان دهنده ی مشکلات در سیستم تغذیه گله باشد. برای رشد سریع تر و بهتر گاوهای گوشتی میتوان در کنار علوفه مرغوب از مکمل های خوراکی نیز استفاده کرد. در مدل دوم رکوردهای این سه دوره شیردهی توسط مدل تکرار رکورد و در مدل سوم این رکوردها توسط یک مدل سه متغیره آنالیز شدند.

تعداد رکوردهای مورد استفاده برای دورههای شیردهی اول، دوم و سوم به ترتیب 21346، 20828 و 12579 بود. با استفاده از مدل سه متغیره، همبستگیهای ژنتیکی افزایشی و محیطی بین دوره­های شیردهی اول و دوم، اول و سوم، دوم و سوم به ترتیب 91/0، 86/0، 97/0 و 36/0، 31/0، 41/0 برآورد شد. همبستگیهای ژنتیکی افزایشی، محیطی و فنوتیپی بین دوره­های شیردهی متوالی (اول و دوم، دوم و سوم) بیشتر از دوره­های غیر متوالی (اول و سوم) بودند. وراثت­پذیری صفت تولید شیر در دورههای شیردهی اول تا سوم در مدل یک متغیره به ترتیب 27/0، 20/0 و 19/0 و در مدل سه متغیره 30/0، 23/0 و 22/0 برآورد گردید.

که ا ستفاده از آن برای افزایش سطح تولید شیر در هر دوره شیردهی بسیار اهمیت دارد. بعبارت دیگر BCS ایده آل بستگی به مرحله شیردهی دارد. گاوهایی که در اواخر شیردهی هستند در بالانس مثبت انرژی اند و ذخیره تازه ای نسبت به ذخایر از دست رفته در اوایل شیردهی بدست می آورند یعنی کاهش وزن اولیه را جبران می کند، پس شرایط بدنی برای تمام مراحل شیردهی متغییر است . در مدل اول رکوردهای تولید شیر سه دوره شیردهی اول هر کدام به طور جداگانه توسط یک مدل حیوانی یک متغیره آنالیز شد.

اصلا حتی آنها ساختمانی هم برای توسعه کارشان بنا کنند باید در ردیف اول برخورد قراربگیرند؟ گاوهای تازه زا در اوج تولید شیر در توازن منفی انرژی قرار داشته و بنابراین امتیاز بدنی آنها کاهش می یابد از این رو از ذخایر بدنی برای تولید شیر استفاده می کنند، به طوری که به ازای کاهش یک کیلو گرم از وزن بدن انرژی لازم برای تولید هفت کیلو گرم شیر را تامین می کنند. پرورش گوسفند رومانف چند قلوزا یکی از ایده های دامداری پردرآمد می باشد که علاقمندان به زمینه دامداری می توانند از طریق پرورش رومانوف اقدام به کسب درآمد عالی کنند.

این مقاله ترجمه شده عواملی که باعث جفت ماندگی در گاو شیری میگردد را بر رسی میکند . گاومیشان وحشی اکثر کوچکند و بیش از یک متر ارتفاع ندارند ولی گاومیشان وحشی هندی نسبه عظیم الجثهاند و ارتفاع آنها گاه تا ۲ متر وزنشان تا ۱۵٠٠ کیلو گرم میرسد و دارای شاخهای بلندی هستند که گاهی طول آنها بر ۲ متر بالغ میگردد . به دندانه های نوک دنده های کوتاه در جایی که پوشش چربی تمام می شود نگاه می کنیم اگر دندانه ها در نیمه راه بین سر آزاد آنها و نوک تیغه مهره های کمر دیده می شوند امتیاز برابر 25/ 2 است.

در برنامه های عمرانی دولت در بخش کشاورزی، فعالیتهای دامپروری به شیوه صنعتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و توسعه این فعالیت ها برای افزایش تولید شیر و گوشت مورد نیاز مردم شتاب بیشتری در اقتصاد کشور گرفته است. شیر یکی ازجمله مواد غذایی است که در همه جوامع بسیار استفاده میشود و پای ثابت سفرههای غذایی مردم است ضمن اینکه از این ماده غذایی ارزشمند میتوان بهصورت مستقیم و یا تهیه مواد غذایی دیگری در صنایع تبدیلی استفادههای بسیار نمودو بنابراین فعالیت و کسبوکار در این حوزه میتواند موفقیتآمیز باشد.

همه همبستگیهای ژنتیکی افزایشی، محیطی و فنوتیپی برآورد شده مثبت بودند. همبستگی فنوتیپی بین این دورهها نیز به ترتیب 50/0، 45/0 و 53/0 برآورد گردید. استخوانهای لگن Hip و Pin حالت تیز دارند و فرورفتگی شدیدی بین Pin و Hook مشاهده میشود. اگرهردو لیگامنت قابل مشاهده نباشد امتیاز بدنی مساوی یا بزرگتر از 4 می باشد. آنجائی که استخوان سوزنی (Pin) سر استخوان ران(مفصل خرگوشی ) (Hooks) ،نوک تیغه استخوانی مهره های پشت(Spine) و کمر وانتهای دنده های کوتاه(کاذب) (Short ribs) دارای بافت های ماهیچه ای پوشاننده نمی باشند،هر گونه پوششی که مشاهده و یا لمس شود چیزی جز پوست وچربی ذخیره شده نیست.

اگر بالای لگن پر از چربی و استخوان سوزنی و مفصل خرگوشی قابل مشاهده نباشد امتیاز بدنی مساوی 75/ 4 می باشد. اگر بالای لگن پر باشد و نوک دنده های کوتاه قابل مشاهده نباشد امتیاز بدنی مساوی 25/ 4 می باشد . اما اگر لیگامنت ساکرال قابل مشاهده و لیگامنت انتهای دم مشخص نباشد امتیاز برابر 5/ 3 خواهد بود. اگر لیگامنت ساکرال به سختی قابل مشاهده ولی لیگامنت انتهای دم قابل مشاهده نباشد امتیاز مساوی 75/ 3 می باشد. این خروس جنگی از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به نژاد sweater دارد ولی با این تفاوت که دارای تاج و ریش می باشد و در قسمت دم این پرنده پرهای سفید کمتری مشاهده می شود یعنی فقط در قسمت ابتدایی دم می توان تکه ای از پر های سفید را دید.

اطلاعات کامل سوالات موجود در کتابچه به همراه موجود بودن پاسخنامه را میتوانید به صورت تفکیک شده مشاهده کرده و دریافت نمایید. هدف طرح های اصلاح نژاد تغییر در خصوصیات تولیدی و بهبود عملکرد دام است و هر نوع فعالیت مدیریتی و اصلاح نژادی با هویت بخشیدن به دامها و تفکیک و شناسایی تک تک آنها در گله امکان پذیر می شود.در سالهای اخیربا… پرهای بدن این نژاد به رنگ گلد کمرنگ یا گلد طرح دار و ترکیبی از رنگهای طلایی و قهوهای است. مدیران مذبور عمده علت موفقیتشان را علم وعلاقه به زمینه ی مورد فعالیت و تحت نظر گرفتن نکات ریزی می دانند که اگر چه ساده و عملی هستند ولی اغلب از دید افراد پنهان مانده و یا به مورد اجراگذاشته نمی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید