شیراز ، معرفی تاریخچه، موقیعت و جاذبه های شیراز

شیراز علی رغم قرار گرفتن این شهر در آب و هوای نسبتاً خشک، نوسانات هوا به صورت شدید یک اتفاق نادر نیست. مسقطی نیز از پودر نشاسته و گلاب و آب و شکر و زعفران تهیه میشود و طعم های مختلف و دلپذیری دارد . در بخش راست این صفحه یک لیستی از فیلترهای مورد نیازتان قرار دارد که با اعمال آنها می توانید بلیط لحظه آخری شیراز به تهران و بلیط چارتر شیراز به تهران را با بهترین نرخ در بازار پیدا نمایید. این قسمت هم سطح با کف زمین نبوده و افراد بعد عبور از آن، بهوسیله دالانی به بخش رختکن میرسیدند و از ورودی زاویهدار آن که تدبیری دیگر برای حفظ گرما بوده است، داخل این قسمت میشدند.

جالب است بدانید، طراح ورودی سعدیه، معمار فرانسوی بنای حافظیه، آندره گدار است و خوشآمدگاهی زیبا برای این مقبره طراحی کرده است. حمام وکیل با هنر آهکبری و نگارگری هوش از سرتان میبرد و تنها نوع معماری و تزئینات نیست که این حمام را تماشایی کرده است؛ طراحی هوشمندانه و مدرن سازه، مانع خروج گرما و ورود سرما به حمام میشود. بهمحض ورود به داخل حرم، متوجه ظرافت هنر آینهکاری و انعکاس چشمگیر نور در این فضای روحانی خواهید شد. ساخت حافظیه با حمایت وزارت آموزش و پرورش و یکی از چهرههای سیاسی و ادبی آن زمان به نام «علی اصغر حکمت» ممکن شد و این بنا تا امروز بهعنوان یادبودی از شاعر بزرگ ایرانی در شهر شعر و ادب پابرجاست.

ضریح مقدس در زیر گنبد، با بدنهای از نقره قرار گرفته است و در میان بازی نور و آینههای سقف و دیوار حرم، مثل الماس میدرخشد. محیط بسیار مفرح و شاد این شهر بازی سبب شده تا محبوبیتی چشم گیر نزد گردشگران کسب کند. یکی از میادین مهم و صد البته جذاب از دید گردشگران عزیز در شهر اصیل و تماشایی یزد با نام میدان امیر چخماق شناخته میشود. در هوای ناب شیراز و میان سرسبزی این مجموعه، مهمان حافظ میشوید و یک فال نیک از او سوغات میگیرید.

دارد که در کنار این آثار تاریخی دارای مکان های فرهنگی و دیدنی نظیر آرامگاه سعدی و حافظ ، باغ های معروف مثل باغ ارم ، باغ عفیف آباد نیز از دیگر جاذبههای دیدنی این شهر می باشد. از معروفترین این باغها میتوان به باغ جهان نما، باغ ارم ، باغ دلگشا و باغ عنیف آباد اشاره کرد. آیات این قرآنها با هنر خوشنویسی یکی از شاهزادگان هنرمند تیموری بهنام «سلطان ابراهیم بنشاهرخ تیموری» نوشته شده و این قرآنهای نفیس امروزه در گنجینه آثار تاریخی موزه پارس واقع شدهاند. استفاده از شیشههای رنگی، این جاذبه را بیش از حد تماشایی کرده است و همچنین هنر کاشیکاری نیز به درون حرم رنگولعاب زیبایی بخشیده است.

یوخه یکی از شیرینی های سنتی شهر شیراز است که از آرد گندم، شکر ،تخم مرغ، دارچین و هل تهیه می شود .خمیر این شیرینی را به صورت خیلی نازک پهن کرده و برش می دهند و با پودر قند ،پودر پسته ، پودر نارگیل یا خلال بادام تزیین می کنند . توی کولهپشتی من هزاران کلمه وجود دارند که برای تعریف ماجراهای تلخ و شیرین جادهها، سر از پا نمیشناسند. بادام سوخته نیز یکی از شیرینیهای سنتی و مقوی ایرانی است که در شهر شیراز نیز تهیه می شود برای درست کردن این شیرینی بادام های سوخته را با شکر و آب مخلوط می کنند و حرارت می دهند و پس از آب شدن شکر یک پوشش شیرین روی بادام ها را میگیرد و طعم آن را متفاوت و خوشمزه میکند.

شهر حافظ و سعدی شیرین سخن به دلیل وجود ابنیه های تاریخی، فرهنگی، طبیعی و مذهبی همیشه مورد توجه توریست ها و جهانگردان بوده است. Aschart با یک سیستم مقایسه قوی قیمت ها به شما در انتخاب زمان مناسب در خرید بلیط پروازی مسیر شیراز به تهران کمک می کند. همچنین این شهر در مسیر راههای تجاری داخل ایران به بنادر جنوب مانند بندر بوشهر قرار گرفتهاست. آبشار مارگون به دلیل قرار گرفتن در دره ای با شیب بالا، فضای کمی برای نشستن دارد و همین مسئله سبب می شود تا در فصل های پر مخاطب، نشستن در کنار آبشار با مشکلاتی مواجه شود.

هتل الیزه شیراز از هتل های چهار ستاره و پر طرفدار شهر است که بعد از هتل های پنج ستاره، بسیار مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. هتل مذکور در سال 1371 افتتاح و در سال 1396 بازسازی شده تا میهمانان از کیفیت بهتر خدمات لذت ببرند. بافت تاریخی میبد: این جاذبۀ جذاب گردشگری در فاصلۀ ۵۵ کیلومتری از شهر یزد قرار گرفته است و بسیار مورد توجه گردشگران عزیز قرار میگیرد.

اما اگر سفر طولانی و زمینی به شیراز برایتان خسته کننده است میتوانید به سراغ بلیط هواپیما شیراز تهران بروید . شاید اغراق نباشد اگر ادعا کنم که برای شناخت هنر اصیل معماری سفر به شهر یزد و دیدار از شاهکارهای ناب معماری آن لازم و بایسته است. از دیدار هر نقش و نگاری که بر هر قسمت از این مسجد باشکوه نگاشته شده است لذت ببریم و از این ثروت عظیم درست مثل چشمهایمان محافظت کنیم تا این یادگار ارزنده بعد از ما به آیندگان این مرز و بوم نیز برسد و برای آنها نیز مایۀ افتخار و غرور ملی باشد.

یکی دیگر از نمادهای این شهر باغ است . شهر شیراز از گذشته تا کنون به دلیل موقعیت مکانی خوب، منطقه ی حاصل خیز و مکانی برای مبادلات تجاری، مورد توجه بوده است. زبان متداول در دورۀ ساسانیان زبان پارسی دری بوده است که از آن با نام زبان پهلوی نیز یاد میشود. است. در روزهای شیرازگردی، ماجراجویی در این جاذبه تاریخی را از دست ندهید. این بنا در حوالی دروازه قرآن قرار دارد و حدود نیمساعت زمان لازم است تا از دروازه اصلی شهر به این بقعه برسید. حافظیه و باغ جهان نما از جاهای دیدنی شیراز در اطراف دروازه قرآن هستند.

شروع جاهای دیدنی شیراز با دروازه قرآن شروع میشود و این سازه تاریخی در شمال شرقی شهر به مسافران خوشآمد میگوید. تخت های اتاق ها با گلیم پوشیده شده اند و چیدمان اتاق به سبک قشقایی است که همین امر باعث میشود اصالت و تاریخ شیراز به خوبی نمایان باشد. ولی در فروردین ماه 97 یک اتفاق خیلی دلخراش در شیراز افتاد که آن هم به هم خوردن آب و هوا و شدت بارش ها بود که سبب سیلابی شدن معابر و کشته شدن 19 نفر و 200 نفر مصدوم در پی داشت.

در قرن سیزدهم میلادی این شهر به قدری پیشرفت کرد که دانشمندان و هنرمندان بسیاری گرد هم آمدند و این شهر را به قطب فرهنگ و هنر ایران بدل کردند. در شیراز هم رستورانهای سنتی و هم رستورانهای فرنگی متعددی وجود دارد که مسافران بسته به ذائقه خود میتوانند از آنها استفاده کنند. یزد از شهرهای قدیمی ایران و از بهترین نمونه های شهرهای کویر به شمار می رود. بازارها و مرکز خرید های تجاری و تفریحی شهر نرگس ها دست کمی از جاذبه های آن نداشته و بهترین مکان برای خرید و تفریح به شمار می روند.

قطارها از ایستگاه راه آهن شیراز که بزرگ ترین ایستگاه ریلی در ایران به شمار می رود، تمامی اقصی نقاط ایران را طی می کنند. از قضا بیماری او التیام پیدا میکند و اندکی بهبود مییابد. بر اساس این رسم، هر سال در شب بیست و چهارم از ماه مبارک رمضان، در فاصلۀ میان نماز ظهر تا نماز عصر، پارچهای با نیت شفا به نام بیماری خاص یا شاید بیماران جمع برش داده میشود و سپس سیر مراحل دوخت بر روی آن پارچه صورت میگیرد، با این امید که انشاالله آن فرد به زودی از بستر بیماری بلند شود و در صحت و سلامت لباس جدید را بپوشد.

دیدگاهتان را بنویسید