سفر به سرزمین من(سفر های کوتاه ایرانگردی)

مطیعی تهرانی: اگر رودخانه ای دیدید که آب گل آلود و کدر داشت غمگین و اندوهناک میشوید. وی تأکید کرده است: حجم بالای فلزات سنگین موجود در رودخانه ارس که ناشی از سرازیر شدن پسماندهای صنعتی ارمنستان هست دلیل آلودگی آب ارس و شیوع سرطان در منطقه است. مرحله بندی میزان پیشرفت سرطان کولورکتال را مشخص می کند. سرطان HNPCC (روده بزرگ ارثی غیر پولیپی) یکی از عمومی ترین انواع تومور ارثی (ژنتیکی) ولی با درصد بسیار پایین است که از تغییرات ایجاد شده در ژنهای خاص بروز میکند.

به خاطر موقعیت جغرافیایی خاص این کشور، امکان دیدن گونههای جانوری و گیاهی بسیار کمنظیر را در آن پیدا خواهید کرد. ظهر نیامد. مأمور امیدوارمان کرد که شب میآید. شب هم نیامد. شبهای دیگر هم نیامد. اشتباها تبعید شد. مادرم هم زن مهمّی نبود. اسم زن همدم بود. همه جور همسایه در حیاطمان داشتیم؛ شیرفروش، رفتگر شهرداری، پیشخدمت بانک و یک زن مجرّد. همه و همه در كنار رود دائيتي بوده است.

عکس از وبسایت list25 رود میسیسیپی (Mississippi River) طولانیترین رود آمریکای شمالی است که بهطور کامل در آمریکا جریان دارد. ارتباط با: و حتّی درختش، غارش، کوهش، هر صخره سنگش و سنگریزهاش آیات وحی را بر لب دارد و زبان گویای خدا میشود. ۳- مضمون کلّی هر سروده زیر، از سهراب سپهری، با کدام بخش از متن درس ارتباط دارد؟ هر روز ضعیف و ناتوان تر میگشت. مراکز تجاری و تفریحی و آموزشی و فرهنگی و درمانی هر یک می تواند بخشی از المان های پیشرفت یک منطقه باشد. ۳- متن درس، بخشی از «سفرنامه» محسوب میشود یا «حسب حال»؟ دلیل خود را بنویسید.

۱- در متن درس، چه کسی به «جویندهای تشنه» مانند شده است؟ ۱- آرایهای ادبی را در بند «نهم» درس مشخّص کنید. تصور کنید برای روی یخهایی قدم میزنید که مانند شیشه تمیز هستند و به راحتی میتوانید جریان آب دریاچه و جانداران آن را تماشا کنید. ۴- عبارت زیر را با توجّه به نمودار «الف» و «ب» بررسی کنید. با توجّه به همة شگردها و صنعتهای موجود در این قصیدة نسبتاً بلند، مشاهده میشود که ساختار شعر رودکی زیبا، منسجم و استوار است؛ به گونهای که نمیتوان بیتی از این قصیده را حذف کرد، در حالی که ساختار شعر همانند قبل استوار و منسجم باشد.

قلمرو زبانی: ایل: گروهی از مردم هم نژاد که فرهنگ و اقتصاد مشترک دارند و معمولا به صورت چادرنشینی زندگی میکنند؛ ایل و تبار: خانواده و نژاد و اجداد / بساط: گستردنی / حلوا: گونهای شیرینی، افروشه / قلمرو ادبی: شیرینیهای باد و باران خورده: کنایه از نه خیلی تر و تازه / مزه … ◙ از شنیدن اسم شهر، قند در دلم آب میشد و زمانی که پدرم و سپس مادرم را به تهران تبعید کردند، تنها فرد خانواده که خوشحال و شادمان بود، من بودم؛ نمیدانستم که اسب و زینم را میگیرند و پشت میز و نیمکت مدرسه ام مینشانند.

◙ من زندگانی را در چادر با تیر تفنگ و شیهۀ اسب آغاز کردم. نمیدانستم که تفنگ مشقی قشنگم را میگیرند و قلم به دستم میدهند. چیزی نگذشت که تفنگ خفیف به دستم دادند. سفر به خالدنبی راه های مختلفی وجود دارد؛ هم می توان با ماشین خود راهی جاده شد و هم می توان از طریق قطار گرگان و حتی با پرواز به شهر گرگان سفر کرد. لازم به ذکر است یکی از مجسمه های معروف دنیا به نام مجسمه ابوالهول نیز در این کشور واقع شده است که در سفر به این کشور باید از آن نیز دیدن کرد.

شاخه دیگر آن از ارمنستان شوروی سرچشمه میگیرد و در نهایت این دو شاخه در محل معروف زنگنه در شمال غربی ایران که مرز مشترک ایران و شوروی و ترکیه است به هم می پیوندند. ترکیه به این دلیل که سرچشمه دو رود فرات و دجله در اراضی این کشور است، تسلط کامل بر آن را حق خود میداند و به توافقات امضا شده پایبند نیست به ویژه که عراق و سوریه با شرایط اقتصادی و سیاسی دست و پنجه نرم میکنند که سبب تضعیف آنها شده است. دست فروشان و دوره گردان شهر بساط شیرینی و حلوا در راه ایل میگستردند.

◙ ایل ما در سال دو مرتبه از نزدیکی شیراز میگذشت. همان پدری که گلهّهای رنگارنگ و ریز و درشت داشت و فرشهای گران بهای چادرش زبانزد ایل و قبیله بود. همان پدری که اسبهایش اسم و رسم داشتند. همان پدری که ایلخانی قشقایی بر سفرۀ رنگینش مینشست. در درون قلعه سحرآمیز بالغ بر 120 وسیله متنوع برای بازی وجود دارد که می توان به چرخ و فلک، انواع ویدیو گیم، صندلی پرده، تیراندازی لیزری، دستگاه های چرخشی و مکانیکی و… چنین سروده است: برخیز شتربانا بر بند کجاوه کز چرخ همی گشت عیان رایت کاوه در شاخ شجر برخاست آوای چکاوه وز طول سفر حسرت من گشت علاوه بگذر به شتاب اندر از رود سماوه در دیده من بنگر دریاچه ساوه وز سینهام آتشکده پار نمودار (11) اما در این اواخر، برخی از محققان در اینکه مقصود از دریاچه ساوه، همین ساوه بین ری و همدان باشد، تردید روا داشته و گفتهاند که:احتمالا نام این دریاچه، مربوط به ساوه شهری بین عراق و شام باشد.

نارسیس narsis : یونانی-فارسی لاتین از یونانی، نرگس، نام جوانی زیباروی در اساطیر یونان که وقتی صورت خود را در آب دید عاشق خود شد و در آب پرید و غرق گشت و تبدیل به گل نرگس گردید. مزایای قانونی تصدیق و نام و نشان مرا با خطّی زیبا بر آن نگاشته بودند. نتایج و پیشبینیهای این پژوهش نشان میدهد که با توجه به سکونت بیش از 3 میلیون نفر در پیرامون دریاچه ارومیه، وجود باغات، زمینهای کشاورزی و گونههای متنوع جانوری و گیاهی، در صورت خشکی کامل این دریاچه سکونت و سلامت محیط زیست در این ناحیه با مشکلات جدی مواجه میشود و از بین رفتن منابع غذایی و حیاتی، باعث بروز تنشهای قومی و اجتماعی در منطقه خواهد شد.

آن چاهها آبها را به زمینهای کشاورزی میرسانند، بی آنکه بدانند چه بلایی بر سر پریشان میآورند. مناره مسجد جامع ساوه که به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است متعلق به دوران سلجوقی است و آجرکاری فوقالعادهای دارد. سالوین (Salween) که در زبان چینی به معنی «رود خشمگین» است، طولی به اندازهی حدود ۲۸۱۵ کیلومتر دارد و از فلات تبت (Tibetan Plateau) به دریای آندامان (Andaman Sea) در جنوبشرقی آسیا میریزد.

در اوستا از این جنگ یاد شده و غیرمستقیم حدود خاک توران تعیین شده است . دریاچههای دائمی، که بیشترین سطح را با ژرفای بیشینه حدود 11 متر دارد. توجه: کربن بیشتر برای تعیین سن استخوان،چوب،صدف و بازمانده های آلی انسان کار برد دارد. پیام: ستایش همه پدیده های طبیعی خداوند. زیباترین و فعال ترین پدیده زاگرس است ؟ دریاچه بومبونگا که با خودرو دو ساعت از شهر آدلاید فاصله دارد، یکی از قابل دسترسترین دریاچه های صورتی و البته یکی از زیباترین آنها در استرالیا است. بعد از رسیدن به ارتفاع کوه متوجه خواهید شد که چرا فیلبند یکی از زیباترین ییلاق های اطراف تهران هست.

حیزوم اسبی از اسب های بهشتی است که از برگهای بهشت می خورد (تاریخ مصر و فضائلها، ص 16) . آشنایی در کوچه و محلهّ نماند که تصدیق مرا نبیند و آفرین نگوید. شاگرد اوّل میشدم. تبعیدیها، مأموران شهربانی و آشنایان کوچه و خیابان به پدرم تبریک میگفتند و از آیندۀ درخشانم برایش خیالها میبافتند. جلال الدین با نگاه کردن به سرخی غروب خورشید نابودی حکومت خود را دید. این منطقه در کوست خوربران (مغرب) که به معنی محل غروب خورشید بود قرار داشت. مساحت منطقه چیتگر حدودا 6200 هکتار است که 1300 هکتار آن به فضای سبز تعلق دارد.

۲- نویسنده با مقایسه زندگی روستایی و زندگی شهری، به چه تفاوتهایی اشاره دارد؟ کارمان از آن زندگی پر زرق و برق کدخدایی و کلانتری به یک اتاق کرایهای در یک خانۀ چند اتاقی کشید. یکی از آن تصدیقهای پر رنگ و رونق روز. پس از ماهها انتظار یک روز سر و کلهّ اش پیدا شد. فقط کافی است یک بار گذرتان به پارک ملت تهران بیفتد تا برای همیشه خاطرهاش را در ذهن بسپارید.

الف – شیب زمین : هرچه شیب زمین بیشتر باشد ، میزان آب جاری بیشتر است ، زیرا فرصت کافی برای نفوذ آب به درون زمین وجود ندارد. از امکانات مهم زیپ لاین توچال نیز میتوان به پارکینگ مناسب و وجود کارتخوان و نزدیکی به رستوران اشاره کرد. پزشک با لمس ناحیه شکم میتواند وجود توده یا پولیپ را بررسی کند. جراحی می تواند علائمی را که به دارو پاسخ نداده اند، تسکین دهد یا برای اصلاح عوارض، مانند آبسه، سوراخ شدن و خونریزی کاربرد داشته باشد. اگر کبد مبتلا شود، علائم ممکن است شامل تهوع، خستگی، تورم پاها و دست ها، افزایش قطر شکم و یا زردی باشد.

دار و ندار ما هم اشتباها به دست حضرات دولتی و ملّتی به یغما رفت. همه چیزش را از دست داده بود. پدرم لیسانسم را قاب گرفت و بر دیوار گچ فرو ریختۀ اتاقمان آویخت و همه را به تماشا آورد. از همه دلسوزتر بود. برای کسانی که در کنار گواراترین چشمهها چادر میافراشتند، آب انبار آن روز تهران مصیبت بود. برایش در حیاط چادر زدیم و فقط سرمای کشنده و برف زمستان بود که توانست او را به چهار دیواری اتاق بکشاند.

دیدگاهتان را بنویسید