رودهـا در شـاهنامه

در برخی از مطالعات نشان داده شده که خوردن ماست پربیوتیک که باکتری های خوب به آن اضافه شده در درمان افسردگی و اضطراب افراد تاثیر مثبت دارد علاوه بر این ها، باکتریهای روده سالم در انعطاف پذیری بالاتر فرد در برابر احساسات منفی موثر بوده و حس بخشندگی شما را تقویت کرده و در روابط اجتماعی شما تاثیرگذار است. همچنین از طریق لینک زیر و از طریق جاباما میتوانید برای اجاره ویلا اطراف این مکانهای دنج اقدام کنید. احداث جادههای ارتباطی در حاشیه دریاچه پریشان و آتش زدن نیزارهای اطراف دریاچه که خود رطوبت کافی برای زیستن گونههای از پرندگان و لاکپشتها را فراهم میکرد از دیگر عوامل نابودکننده این دریاچه بوده است.

هر سال گردشگران علاقمند به پیادهروی در طبیعت، راهی این مکان خارقالعاده میشوند. در میان دل جنگل و در انبوه درختانی که سر به فلک کشیده است، دریاچهای نوپا و جوان از دل این طبیعت بکر سر برآورده که گردشگران و ادمیان را محسور سکوت و آرامش خود میکند. همان طور که در قسمت بالا اشاره کردیم، دریاچه ی هویز نقش بسیار موثری را در صنعت توریسم و گردشگری کشور مجارستان ایفا می نماید و وجود استخرهای آب گرم بسیار در اطراف آن باعث شده است تا سالانه گردشگران داخلی و خارجی بسیاری برای شنا در این استخرها و بهره مندی از خواص درمانی این آب ها راهی کشور مجارستان گردند.

بررسی نوسانات سطح آب دریاچهها به لحاظ اهمیت، ماهیت و موقعیت این مجموعههای آبی در سالهای اخیر اهمیت ویژه ای پیدا کردهاست. عوامل متعددی باعث پیدایش دریاچهها میگردند که عمدتاً ناشی از فرایندهای بیرونی (دینامیکهای بیرونی) و درونی (دینامیکهای درونی) زمین میباشند. مرادی تهدید امنیت غذایی را از دیگر تبعات خشک شدن دریاچهها دانست و اظهار کرد: در نتیجه خشک شدن تالابها و برداشت بیش از حد از سفرههای زیرزمینی سفرههای آب شور به سمت آب شیرین نفوذ میکنند و کیفیت آب به شدت پایین میآید و کشاورزی و امنیت غذایی هم دچار مشکل میشود. دریاچه ی هویز مجارستان در فاصله ی 8 کیلومتری شهری به نام “Keszthely” قرار گرفته است و به عنوان بزرگ ترین دریاچه ی آب گرم دنیا شناخته می شود.

سه تا برکه در دو سه کیلومتری شرق روستا به نام برکهٔ دم دشت قراردارد. منبع عکس: باشگاه خبرنگاران جوان، عکاس نامشخصدریاچه پریشان از عرصههای آبی جنوب ایران در استان فارس و غرب شیراز به شمار میرود و فاصله کوتاهی تا کازرون دارد. تالاب پریشان از مهمترین جاهای دیدنی کازرون به شمار میرود و فاصله کوتاهی تا این شهر دارد.متاسفانه، دریاچه پریشان در حال حاضر شرایط وخیمی دارد و خشکی آن بهجز اکوسیستم محیط خود، چرخه طبیعی زندگی جانوران مناطق اطراف را نیز در خطر نابودی قرار میدهد. شوری و املاح این دریاچه بسیار زیاد بوده، که آن را به دریاچهای نمکی تبدیل کرده است.

باد و باران و خورشید آنقدر به این شهر صدمه زده که دیگر چیزی از آن باقی نمانده است. لازم است بدانید که مردم و مسئولان کشور مجارستان تلاش بسیاری برای محافظت از این دریاچه می نمایند و در رسیدگی و تمیز نگه داشتن آن همواره می کوشند.سایت گردشگری سفرمی را دنبال نموده و به مطالعه ی مقالات آماده شده در این سایت بپردازید تا با کسب اطلاعاتی مفید و کاربردی، سفر خود را به آسان ترین و ایمن ترین شکل ممکن آغاز نمایید.

نبی الله مرادی تاکید میکند: تا زمانی که تمام چاههای غیر مجاز پر و چاههای مجاز نیز با محدودیت برداشت مواجه نشود بارندگیها و آبهای جاری شده در پریشان نمیتواند بر وضعیت تالاب تأثیر زیادی بگذارد. شما زمانی که در آب دریاچه هویز شنا می کنید وجود این نیلوفرهای آبی تجربه ای خاص و منحصر بفرد برای شما به وجود می آورد. این نوع واژه گذاری غلط است، کما اینکه وقتی به تاریخ نگاه می کنید نمی گوئید “معماری مسیحی” و کلیسا ها را بر اساس دوران تاریخی و کشور خاص ارزیابی می کنند مثلا “معماری رنسانس ایتالیا”، “معماری گوتیک آلمان” یا “معماری گوتیک فرانسه”و الی آخر.

به همین دلیل است که بسیاری از افرادی که دارای بیماری هایی مانند آرتروز، پا درد و یا … ↑ تقریباً تمام رودهای مهم افغانستان از ارتفاعات مرکزی سرچشمه می گیرند و به سمت مناطق مرزی پیش رفتهاند. این دریاچه که در ارتفاعات البرز قرار دارد، یکی از دریاچههای مرتع سردسیری در تهران است. البته نامهای دیگری نظیر مهلو، مهلویه، ماهلویه، یا حتی جنکال و دریاچه نمک نیز، بر این دریاچه گذاشته شده است. علاوه بر زیبایی دریاچه هویز به ویژگی های دیگری را دارد که به معروف ترین دریاچه آب گرم دنیا مشهور شده است.

50- اگر کانون آبگیر در فصول سرد سال، ذخیرۀ برف خود را تا ابتدای ماه های گرم سال حفظ کند به آن کانون آبگیر ……………….. به سمتش خواهید شتافت؟ شما می توانید در این دریاچه 8 کیلومتری ساعت ها شنا کنید و از شنا کردن در آن لذت خواهید برد چرا که آب آن بسیار سبک می باشد. بر اساس اسناد و نقشههای تاریخی موجود در آن دوران، دریاچههای آرال و کاسپین یکی بوده و قسمت عمدهای از صحراهای بین این دو دریاچه کنونی در آن دوران از آب پوشیده شده است.

اين درياچه يكي از درياچههاي كوهستاني موجود در ايران است كه زيباترين نوع در خاورميانه است. يكي ديگر از جاذبهها و زيبايهاي استان مازندران و شهر رامسر(عروس شهرهاي مازندران)، درياچه سد مجيران یا میجران است. طبيعت شگرف و سرسبز رامسر به كمك سد آمده و منظرهاي منحصربهفرد را خلق كرده است. سد ميجران در سال 1382 به منظور آبرساني به امورات كشاورزي بر روي نسارود( رودخانه رامسر ) احداث شد. بنابر آخرین قرارداد منعقد شده بین دو کشور (یعنی قرارداد 1351) «حقابه» ایران برابر 26 مترمکعب در ثانیه در نظر گرفته شد و مقرر گردید تاسیساتی با توافق دو کشور روی رودخانه احداث شود و افغانستان تامین حقابه ایران را تضمین کند.

محققان دریافتند که احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ در افراد متولد شده در سال ۱۹۹۰ دو برابر شده است و خطر ابتلا به سرطان راست روده در مقایسه با افرادی که در سال ۱۹۵۰ متولد شده اند چهار برابر گشته است. از آنجایی که کشاورزی اصلیترین دلیل نابودی دریاچه بود است، یافتن راهحلهای جایگزین معیشتی برای مردم منطقه کمک شایانی به بهبود وضعیت آبهای زیرزمینی و در نتیجه احیای دریاچه و رؤیای شیرین پریشان خواهد کرد. بسیاری از افرادی که به دنبال مکانی تاریخی و طبیعی در قلب اروپا برای گردشگری هستند بدون شک مجارستان را انتخاب می کنند.دریاچه هویز که در مجارستان قرار گرفته است یکی از بزرگترین دریاچه های دنیا می باشد که دارای آب گرم است، املاحی که در آب گرم آن وجود دارد خاصیت درمانی بسیاری از بیماری ها را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید