در کنار جیحون: یک سفر، یک سفرنامه – خبرآنلاین

۱-مثنوی کلیله و دمنه: حمدالله مستوفی در کتاب “تاریخ گزیده”، آورده که کلیله و دمنه از منشات رودکی است. معماری سالن اصلی تالار رودکی هم از کنگرههای هخامنشی الهام گرفته و شامل طبقه همکف و سه طبقه بالکن است. شوری آن به دلیل وجود جریان مداوم آب شیرین از رودخانه های اطراف آن ، حدود 0/18 درصد است ، آب اضافی از طریق بسفر روی سطح جاری می شود ، در عین حال آب های گرم و شور مدیترانه با جریان های عمیق آب به دریای سیاه می رسد ، طبقه بندی و سطح شوری.

سرچشمه آن از كوههاي مين گول داغ (هزار بركه) تركيه واقع در جنوب شهر ارزروم است ، محل مذكور كه در مركز تجمع آبهاي اين كوهها وتشكيل ارس بوده ، بيش از 800 متراز سطح دريا ارتفاع ندارد. ارس نزدیک ارز روم ترکیه بالا می آید ، با رود آخوریان در جنوب شرق دیگور تلاقی می کند ، در طول مرز ترکیه – ارمنستان و سپس در نزدیک دهلیزی که ترکیه را به نخجوان آذربایجان را متصل می کند ، جاری می شود. با توجه به طول آن و حوزه رودخانه که مساحت 102000 کیلومتر را در برمی گیرد ، یکی از بزرگترین رودخانه های قفقاز است.

همکاری های دوجانبه در بهره برداری از پتانسیل های آن در بخش کشاورزی و انرژی بین ایران و جمهوری آذربایجان بطور متساوی انجام می گیرد و ارمنستان با ترکیه همکاری مشترک دارند. در ساليان گذشته و در چارچوب موافقتنامه سال ۱۹۶۳ ايران و اتحاد جماهير شوروى با احداث تأسيسات در حال بهره بردارى سد ارس و ميل و مغان در مرز مشترك جمهورى اسلامى ايران با جمهورى آذربايجان و با تنظيم ۱/۸ ميليارد متر مكعب از آب اين رودخانه، در سال حدود ۱۵۰ هزار هكتار از اراضى آبيارى و ۴۴ مگاوات نيز برق توليد مى شود.

در پروتكل هاى سالانه، ميزان بهره بردارى از منابع آب و انرژى رودخانه مرزى ارس و سد، همه ساله با حضور نمايندگان طرفين تنظيم مى شود. وقتی نام استان فارس به میان می آید، همه یاد شهر زیبای شیراز و بناها و محوطه های تاریخی بی شمار این استان می افتیم. در تاریخ ۶ مهرماه ۱۳۳۴ یعنی زمانی که مالکیت جزیرهٔ نزدیک به پاسگاه عباسی تعیین میشد بر سر این که شاخهٔ عمدهٔ رود در این محل کدام است میان هیأت شوروی و ایران مشاجرهای درگرفت. امریکا یک هیأت را که متشکل از سه نفر که فرانسیسکو گویز شهروند چیلی، رابرت لوری شهروند امریکا و کریستو فروب شهروند کانادا بودند، تحت نام کمیسیون دلتا برای حل موضوع تعیین کرد.

بارها برای ابتلای مردم به این بیماری و آلودگی آب شهرستان از طریق اداره آبفا و دیگر ارگانها پیگیریهایی صورت گرفته ولی هر بار موضوع پساب کارخانههای کشور ارمنستان به داخل رودخانه ارس را تکذیب کردهاند و تاکنون مدرکی درباره اینکه آب رودخانه را مورد آزمایش قرار داده باشند در اختیار ما قرار ندادهاند و این در حالی است که حتی رنگ آب شرب این شهرستان تغییر کرده و کدر شده است. وی ادامه داد: مردم شهرستان پارس آباد با سونامی سرطان گوارش مواجهاند. به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز،سرهنگ محمود سیدزائرفرمانداری خداآفرین با بیان این مطلب گفت: در پی درگیری نظامی بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه اشغالی قرهباغ، از مردم شهرستان خداآفرین به ویژه در بخش گرمادوز خواسته میشود فعلا تا پایان این درگیری از تجمع در کنار رود ارس خودداری کنند.

ایران و اتحاد جماهیر شوروی بعدا” سد ارس را روی ارس در منطقه پلدشت ساختند. دولت اتحاد جماهیر شوروی در دهه شصت میلادی تصمیم گرفت برای ارتقای کشاورزی منطقه، آب رودخانه های آمو دریا و سیر دریا را به منطقه کویری اطراف دریاچه سرازیر کند. رئیس محیط زیست کازرون اشاره کرده است که اگر حق آبهای برای دریاچه از طریق سد نرگسی کازرون اختصاص پیدا کند میشود به احیا این دریاچه تا حدودی امیدوار بود. در حوضه ارس در خاک ترکیه ۱۴ سد و یا نیروگاه برق آبی (جهت تأمین برق صنعتی، خانگی، مصارف اداری، حمل و نقل و روشنائی) وجود دارد که از این تعداد، ۵ سد و نیروگاه برق آبی و سد بزرگی به کاراکورت به عنوان بزرگترین و مهمترین سد ترکیه بر روی رودخانه ارس به اجرا در آمده است.

کشور ترکیه پروژه بزرگی به نام داپ یا پروژه آناتولی شرقی در حوضه رودخانه در دست اجرا دارد که هدف این پروژه، ارتقای سطح توسعه استانهای شرقی ترکیه میباشد. او بیان کرد: هیچ چیز بیشتر از سطح سفره آب زیرزمینی معیار نیست حتی اگر بارندگی هم افزایش یابد تا زمانی که سفره آب زیرزمینی تقویت نشود مشکل حل نمیشود و هیچ راهی جز کاهش برداشت نیست. ارتفاع کوه های اطراف دریاچه ها از سطح دریاچه بین ۵۰ تا ۵۰۰ متر است. شنا در این دریاچه ی آب گرم خستگی را از تن تان بیرون می برد و بیماری های مثل روماتیسم را درمان می کند.

در نزدیکی دریاچه هامون بچههایی زندگی میکنند که گاهی اوقات به خاطر بادهای شدید مجبورند یک هفته از خانه بیرون نروند. تعبیر خواب شنا در دریا: اگر ببینی شناکنان از آب دریا بیرون آمدهای و لباس پوشیدهای، یـعـنـی از کار برای پادشاه خلاص میشوی، ولی اگر بر خلاف این ببینی یعنی گرفتار آن کار دنیوی، یعنی کار برای پادشاه خواهی ماند. در این زمان به دلیل قرار داشتن دریاچه در منطقه کوهستانی، آب و هوا بسیار مطبوع و معتدل است. در اطراف دریاچه ممرز و جنگلهای گرداگرد آن هیچ امکانات رفاهی وجود ندارد. این دریاچه و محیط اطراف آن همچنین مامن حیوانات وحشی است که تحت حفاظت محیط زیست شمال ایران قرار گرفتهاند.

برخلاف اینکه در مسیر منتهی به دریاچه امکاناتی از قبیل سرویس بهداشتی وجود دارد اما در خود دریاچه متاسفانه هیچ گونه امکانات رفاهی همچون مغازه و سرویس بهداشتی تعبیه نشده است و برای اسکان و استراحت گردشگران باید در کنار دریاچه چادر مسافرتی برپا کنند البته این روش اسکان نیز خالی از لطف نیست چرا که شب را با صدای پرندگان و قورباغه های دریاچه به صبح می رسانند و یک شب به یاد ماندنی و دور از هیاهوی شهر در دل طبیعت به سر می برند. این کلیسا که در دل کوه قرارگرفته و شکل ظاهری این کلیسا به شکل استوانهای با گنبدی مخروطی شکل است.

بعضی از این عواملی که در این جا ذکر می کنیم می توانند در سایر سرطان ها و بیماری های دیگر هم نقش داشته باشند و وجود یکی یا چند تا از آن ها حتما منجر به بیماری نمی شود بلکه احتمال خطر را در فرد بالا می برد. ایران شرط کرد که نظر رأی گلداسمیت باید در رأی مک ماهون در نظر گرفته شود وگرنه داوری را قبول نمی کند و چون سرانجام رأی مک ماهون علیه رأی گلداسمیت را پذیرفت ، از پذیرش آن خودداری کرد. رنگ رز صورتی آن دائمی است و حتی اگر در ظرف آب ریخته شود محو نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید