دریاچه هامون چگونه کویر شد؟

طبق تحقیقات انجام شده، پیچ خوردن روده کوچک در کودکان و پیچ خوردن روده بزرگ (volvulus) در بزرگسالان اتفاق میافتد که به آن ولولوس سیگموئید هم گفته میشود. «آبش خوردنی نیست.» اگر آب هوس کند و بپیچد میان لولهها، گِل را هم با خود میآورد. این عارضه نوعی آلرژی به گندم است که علائمی مشابه سندروم روده تحریکپذیر بهوجود میآورد. حکمیت مکماهون هم نتوانست به اختلافات پایان دهد و این اختلافات همچنان ادامه داشت که سر انجام در سال ۱۳۱۷ خورشیدی، مذاکرات میان هر دو کشور صورت گرفت که منتج به امضای یک معاهده شد.

صحبتهای چند روز قبل دکتر «سلاجقه» معاون رئیسجمهور و رئیس سازمان محیط زیست هم نشان داد که از سال گذشته تا به امروز، اتفاق خاصی برای تقویت دیپلماسی آب رخ نداده است. برای از بین بردن ولولوس روده با جراحی، ابتدا پزشک برش کوچکی در شکم و در نزدیکترین ناحیه به پیچ خوردگی ایجاد میکند تا آن را برطرف کند. این سندروم در واقع مجموعهای از علائم است و نمیتوان آن را یک عارضه با تعریف مشخص دانست.

اگر قادر به هضم مواد لبنی نباشید ممکن است علائمی شبیه به سندروم روده تحریکپذیر مانند نفخ شکم، اسهال و گاز روده را تجربه کنید. این ممکن است به دلیل کم آبی بدن، رژیم غذایی نامناسب، داروها، بیماری، بیماریهای موثر بر سیستم عصبی یا اختلالات روانی باشد. سرعت آب ، یعنی فاصلهای که هر ذره آب در واحد زمان طی میکند، در نقاط مختلف یک رودخانه در طول یا عرض و عمق آن متغیر است. یک مطالعه قدیمی روی ۴۰ فرد مبتلا به یبوست مزمن نشان داد که خوردن ۱۰۰ گرم آلو در روز بهطور قابل توجهی دفعات مدفوع و قوام مدفوع را در مقایسه با درمان با پسیلیوم، نوعی فیبر غذایی، بهبود میبخشد.

گلابی یکی دیگر از غذاهای فیبردار برای روده است که در یک میوه با اندازه متوسط (حدود ۱۷۸ گرم) حدود ۵.۵ گرم فیبر دارد. در واقع، یک سیب متوسط با پوست (حدود ۲۰۰ گرم) حاوی ۴.۸ گرم فیبر است. در همین حال، فیبر محلول موجود در آلو در روده بزرگ تخمیر میشود تا اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه تولید کند، که همچنین میتواند وزن مدفوع را افزایش دهد. اگرچه بیشتر این فیبر نامحلول است، سیب همچنین حاوی فیبر محلول است که بیشتر به شکل فیبر غذایی به نام پکتین است. پیش از آزمایش، مایعی به نام «باریم» از طریق یک لوله و از راه مقعد به درون رودهها تزریق میشود تا تصویربرداری رودهها با اشعه ایکس واضحتر شود.

نیل سفید، از نزدیکی دریاچه ویکتوریا (بزرگترین دریاچهی ناحیه گرمسیری جهان و دومین دریاچهی بزرگ آب شیرین جهان) مسیر خود را آغاز کرده و به راه خود با گذر از میان درههای شیبدار و چشم اندازهای کوهستانی نواحی گرمسیری آفریقا ادامه میدهد (طول این رود حدود ۳٬۷۰۰ کیلومتر است). عارضه پیچ خوردگی روده یک اتفاق غیر طبیعی است که در روده کوچک یا بزرگ رخ میدهد و باعث انسداد کامل یا ناقص روده میشود. اگر علائم شدید یا متفاوتی از قبیل کاهش وزن، کمخونی، و یا وجود خون در مدفوع داشته باشید پزشک اقدام به تجویز آزمایشهایی خواهد کرد.

این الکل قند به خوبی توسط بدن جذب نمیشود و باعث میشود آب به روده بزرگ کشیده شود و در تعداد کمی از افراد منجر به اثر ملین شود. این ناهنجاری در نهایت منجر به ایجاد انسداد و پیچ خوردگی روده کوچک میشود. این بیماری با عوارض جدی همراه است و اگر در اولین فرصت درمان نشود، میتواند منجر به مرگ فرد شود. در روده، پکتین به سرعت توسط باکتریها تخمیر میشود تا اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه تشکیل شود، که میتواند آب را به روده بزرگ بکشد، مدفوع را نرم کرده و زمان انتقال روده را کاهش میدهد.

فیبر نامحلول موجود در آلو که بهعنوان سلولز شناخته میشود، مقدار آب در مدفوع را افزایش میدهد که میتواند حجیم شود. یک مطالعه روی ۸۰ فرد مبتلا به یبوست نشان داد که پکتین حرکت مدفوع را از طریق روده تسریع میکند، علائم یبوست را بهبود میبخشد و میزان باکتریهای مفید در روده را افزایش میدهد. در واقع این بیماری یک وضعیت اورژانسی است و در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع میتواند عملکرد روده را مختل کند و باعث از بین رفتن بافت قسمتی از روده که درگیر این بیماری است شود. درمان قطعی این مشکل، نیازمند تشخیص صحیح این بیماری و بررسی احتمال بیماریهای دیگر است.

اما ایجاد این بیماری در بزرگسالان می تواند دلایل مختلفی مثل یبوست مزمن، بزرگ شدن روده بزرگ، چسبندگیهای شکمی که معمولا در نتیجه عمل های جراحی اتفاق میافتد، اتصال باریک در پایه روده، بارداری، سن بالا و عوامل مشابه دیگر باشد. اما نیمی از این افراد برای تشخیص و درمان به پزشکان و مراکز درمانی مراجعه نمیکنند. نمودار 3- اثر سیلی مارین بر نسبت وزن به طول روده به عنوان معیاری از میزان ادم بافتی در گروههای مختلف. اما جیحون نام دیگری بود که اهالی آنجا بدان رود داده بودند و شبیه «جیحون» (Gihon) بود که در «کتاب مقدس یهودیان و مسیحیان» (کتاب مقدس) از آن به عنوان یکی از رودهای بهشت عدن نام برده شدهاست.

این دریاچه به عنوان تنها اثر طبیعی ملی و بزرگ ترین آبگیر استان خراسان رضوی که ویژگی آب های دریایی را دارد، شناخته شده است. مطالعه حیوانی قدیمیتر دیگری نشان داد که موشهایی که با رژیم غذایی حاوی فیبر سیب تغذیه میشوند، علیرغم اینکه مورفین به آنها داده میشود، دفعات مدفوع و وزن آنها افزایش یافته است که باعث یبوست میشود. سیب سرشار از فیبر است و یکی از بهترین غذاهای فیبردار برای یبوست کودکان است. آنها حاوی مقادیر بالایی فیبر هستند، با تقریباً ۳ گرم فیبر در هر وعده از آن، که ۴/۱ فنجان (۴۰ گرم) است.

در کنار فواید فیبر، گلابی در مقایسه با سایر میوهها دارای فروکتوز و سوربیتول بسیار بالایی است. از این رو شاعر توانسته است بهخوبی مضامین مورد نظرش را توصیف کند و آن را برای خواننده و مخاطب مجسّم کند؛ در عین حال، پیری همچنان شکل طبیعی و رنگ واقعی خود را حفظ کرده است. چگونگی تلفظ یک واژه که از واج ها و هجا تشکیل شده ممکن است تحت تاثیر عواملی مانند سن و سال، طبقه اجتماعی، قومیت، سواد، جنسیت و مخاطب متفاوت باشد.

بسیاری از افراد مبتلا به بیماری التهابی روده که مشکلاتی مانند اسهال، درد شکم و نفخ دارند با محدود کردن و یا حذف محصولات لبنی بهبود یافته اند. محیط زیست عرصه وسیعی از تبادلات اکولوژیک و بیولوژیک دریا و خشکی را در بر میگیرد که فراتر از عرصه مرزهای سیاسی جغرافیایی حتی میتواند اثرات خود را در هزاران کیلومتر دورتر از منطقه نیز بر جای بگذارد بنابراین توجه ویژه علمی اجتماعی در این عرصه، پیامدهای منفی متصور را تا حد امکان محدود خواهد کرد. در این راستا با توجه به موارد ذکر شده، این پاژوهش با هدف بررسیتاثیرات تحقق حقآبه دریاچه هامون بر رفاه اقتصادی- اجتماعی روستاییان منطقه سیستان صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید