دریاچه هامون و هامون جازموریان

افرادی که سیگار می کشند احتمال خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند. 2. جمهوری ارمنستان پس از استقلال، براساس عهدنامه ها و پروتکلهای به جا مانده از شوروی سابق، نسبت به بهره برداری از رودخانه ارس اقدام می کند. پس از فروپاشی شوروی سابق و تشکیل جمهوری های مستقل ارمنستان و آذربایجان، هیچگونه قرارداد جدیدی پیرامون آب های ارس و چگونگی بهره برداری از آن منعقد نشده است .همانطور که در تمامی قرارداد های ایران و شوروی از جمله قرارداد آخر اشاره شده، حدود مرزی ایران و شوروی سابق، در رودخانه های مرزی خصوصاً ارس، خط منصف بوده و تاکید بر استفاده مساوی از آب رودخانه مرزی به صورت ۵۰ – ۵۰ بوده است؛ اما پس از فروپاشی شوروی، استفاده دو دولت ارمنستان و آذربایجان از رودخانه مرزی ارس و به عنوان دولت های مجزا بیشتر از ایران شده است.

همچنین ضروری است مقامات مسئول در وزارت خارجه، پیرامون رژیم حقوقی رودخانه های مرزی شمال ایران به خصوص ارس که پس از فروپاشی شوروی سابق، فاقد رژیم حقوقی جدید است، پیگیریهای لازم را کرده تا حق آبه ایران نسبت به دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان از سهمی عادلانه برخوردار شود. شهر باستانی و تاریخی بیشاپور که در سال ۲۲۶ میلادی، در دورهی ساسانیان و به دستور شاپور اول، پادشاه ساسانی احداث شد. هرچند به دلیل شرایط اقتصادی و سیاسی حاضر شرایط بازار مرزی جلفا با رکود مواجه شده، هنوز هم میتواند برای کسانی که به خرید در سفر علاقه دارند جذاب باشد.

بیشتر این ماهیها اندازهی بزرگی دارند و صیدشان برای کسانی که به ماهیگیری علاقه دارند، چالشی جالب خواهد بود. به رود خروشان ارس در زبان محلی «آراز» و در زبان ارمنی «آراکس» میگویند. سفری ماجراجویانه در مسیری خاص همراه با اسپیلت البرز که پر است از زیباییهای طبیعی و دیدنیهای غرورآمیز تاریخی؛ از جنگلهای ارسباران گرفته که به عنوان ذخیرهگاه زیست کره در فهرست یونیسکو ثبت شده است تا قلعه بابک با داستان شورانگیز مقاومت در برابر بیگانگان.

در دورهی قاجار و طبق توافقنامههای گلستان و ترکمانچای، رودخانهی ارس به عنوان مرز جدید بین روسیه و ایران انتخاب شد. معمولا این سرطان به صورت توده های غیر سرطانی کوچک به نام پولیپ که در داخل روده ایجاد می شود، شروع می شود. ایران و ترکمنستان تاکنون نظام تقسیم دریای خزر را به رسمیت نپذیرفتهاند.۱۷. طول مسیر رودخانه ارس از سرچشمه تا دریای خزر حدود یک هزار و ۷۲ کیلومتر بوده که بیش از نیمی از آن مرزهای مشترک سه کشور ایران، ارمنستان و آذربایجان است.

ارس از طریق شهرستان مغان و در نقطهای به نام تازهکند از مرز ایران خارج شده و به جمهوری آذربایجان داخل میشود و به دریای خزر میریزد. عمده ترین شهرهای این استان در حاشیه ارس قرار دارند. در سواحل آن رودخانه «شیرخان بندر» و «بندر حیرتان» قرار گرفته است، که کالاهای صادراتی یا وارداتی افغانستان از این طریق با کشورهای آسیای مرکزی مبادله میشوند. در این حالت نیز فرد دردی را احساس نخواهدکرد. به گزارش خبرآنلاین از فارس: حمید ظهرابی گفت: در غرب شیراز در حال ایجاد منطقه حفاظت شده قلات و تنگ سرخ هستیم و حفاظت از این منطقه میتواند میزان روان آبهای تولیدی، شیراز را از ایجاد سد تنگ سرخ بی نیاز کند.

یک کارشناس حوزه محیط زیست نیز پیرامون خشک شدن چشمه بنگ به خبرنگار مهر گفت: خشکشدن این چشمه بهعنوان یک بحران و فاجعه زیستمحیطی و بسیار نگرانکننده است. به این ترتیب مالکیت جزیرهی ۱۳۰ به ایران اختصاص داده شد که بعدها برای تجلیل از نورالله کثیری، جزیرهی کثیری نام گرفت. در این منطقه تسامح و تساهل مذهبی فراوانی وجود داشته و فقدان حضور آیین مذهبی تعصبآمیز سبب شد پناهندگان آیینهای گوناگون، این نواحی را برای سکونت خود انتخاب کنند و همین امر این منطقه را به صورت مرکزی برای تبادل اعتقادات و مذاهب گوناگون در آورده بود. در میان خزندگان منطقه حضور مارها و سوسمارها که در کنترل بیولوژیک آفات نقش دارند، بارز است.

در نقشه ترکیه میبینید در وسط کشور، رشته کوهی قرار گرفته که شرق ترکیه را به غرب آن متصل میکند. برخی معتقدند این دریاچه ۵۰۰ سال پیش در اثر یک گسل به وجود آمده که اکنون غیرفعال شده است و برخی دیگر هم میگویند این دریاچه بازماندهای از یک دریاچه بسیار بزرگ قدیمی است. در صورت عدم بهره برداری از رودخانه مرزی و سطحی ارس و بالها رود و استفاده بی رویه از منابع آبهای زیر زمینی که پاسخگوی نیاز فعلی و آینده استان نخواهد بود بحران کم آبی، وضعیت سیاسی و اقتصادی این استان را دچار تحولات عمیقی خواهد کرد که به یک مشکل ملی تبدیل خواهد شد.

عدم لایروبی بخش عمده ای از رودخانه ارس و عدم لایروبی رودخانه بالهارود، میزان آب دهی و انتقال آب از مسیرهای بالادست به قسمتهای پایین دست رودخانه را دچار مشکلات اساسی نموده است. مفاد اصلی عهدنامه ها و پرتکلهای مرزی مربوط به رودخانه های مرزی ارس و اترک که پس از جنگ های تزاری روسیه بوده، پس از انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ میلادی هیچ تغییر اساسی نداشته و صرفاً بعضی از توافق های جزئی مرزی در آن گنجانده شده است. قایقرانی در دریاچه تار و هویر از دیگر تفریحات لذت بخش این طبیعت گردی است. آبشارهای آسیاب خرابه یکی از دیدنیترینهای استان آذربایجان شرقی است و بازدید از آن یکی از بخشهای تور طبیعت گردی اسپیلت البرز در این استان را تشکیل میدهد.

پررونقترین دوران جلفا به زمانی بازمیگردد که ارامنهی منطقه به پرورش کرم ابریشم و حریربافی مشهور بودند و چون جلفا در مسیر راه ابریشم بود، درآمد بالایی داشتند. رودخانه مرزی ارس به عنوان طولانی ترین و یکی از پرآب ترین رودخانه های مرزی ایران نقش بسیار مهمی در توسعه سیاسی ـ اقتصادی استان اردبیل دارد؛ اما در حال حاضر، دشتهای استان اردبیل با کمبود آب مواجه بوده و در آینده خطر کم آبی آن را تهدید می کند. یکی از مهمترین آثار شگفتانگیز معماری کشور در مناطق مرتفع و سخت گذر ایران در دوره باستان که تاکنون ناشناخته مانده قیز قلعه ساوه میباشد.عظمت بنا و فلسفه وجودی ساخت آن دراین منطقه به حدی جالب است که میتوان از آن به عنوان یکی از منابع مهم جذب گردشگر بینالمللی به استان مرکزی و همچنین معرفی دستاوردهای معماری ملی و باستانی ایران قدیم اشاره کردقصر، عبادتگاه و دژ دفاعی قلعه دختر ساوه بر روی صخره بلندی مشرف به دشت ساوه بنا شده که از سه طرف شرق، غرب و جنوب بوسیله صخرههای متعدد دیگری احاطه شدهاست.

روسها که این صحنه را دیدند، مجاب شدند که شاخهی به سود ایران، عمیقتر بوده و باید به عنوان خط مرزی در نظر گرفته شود. حالا باید نگرانتر هم باشیم؛ چراکه سرنوشتی مشابه در انتظار رود «ارس» در شمالغربی کشورمان است و این بار هم پای ترکیه در میان است. شهر مرزی جلفا از دیرباز تا کنون از نظر اقتصادی و تجاری اهمیت خاصی برای کشورمان داشته است. کارتینگ پرند ، با رویکرد برگزاری رقابت های بین المللی طراحی شده و به نظر می رسد، اگر منطقه بیست و دو تهران را تهران نوین باید بدانیم (بخاطر دریاچه خلیج فارس و ایران مال و برج های متعدد)، این شهر را باید پایتخت گردشگری آینده اطراف تهران باید منظور کنیم.

در این مقاله میخواهیم دربارهی رودخانه ارس و جاذبههای دیدنی اطرافش صحبت کنیم تا هم با جغرافیا و گنجینههای طبیعی ایرانمان آشنا شویم، هم جاذبههای آن منطقهی زیبا را بشناسیم. گشت و گذار در اطراف رودخانه ارس و دیدار از جاذبههای استان آذربایجان شرقی، کلیات تور طبیعت گردی آذربایجان را تشکیل میدهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامههای تور میتوانید از صفحهی اختصاصی تور طبیعت گردی آذربایجان شرقی بازدید کنید. این یک طبیعت طبیعی حفاظت شده است اما در شرایط خاص می توان از آن بازدید کرد. به طوری که درگذشته یکبار ۶۰۰۰ شتر در جستجوی آب به رودخانه داکر هجوم آوردند.

لذا توافق بر این بود که اگر این اتفاق رخ داد، شاخهای از رودخانه که عمیق تر است، به عنوان خط مرزی در نظر گرفته شود. در مورد دیدنیهای استان و مکانهایی که در جریان تور بازدید میکنیم هم در وبلاگ به تفصیل توضیح دادهایم. در اثر خشک شدن دریاچه ها رسوبات کف آنها با افزایش سرعت بادهای 120 روزه به هوا برخاسته و خطرات زیست محیطی فراوانی را برای ساکنین منطقه ایجاد می کند.

پیروان مذهب حنفی (اهلسنت) در اکثریت و شیعیان امامیه و اسماعیلیه در اقلیت هستند. داستان جالب دیگری که در مورد رود ارس وجود دارد، ماجرایی در مورد یکی از جزایر پیروان رودخانه است. رودخانه ارس در بین شعرای ما هم محبوبیت خاصی داشته است. این بخش به عنوان اولین و قدیمی ترین بخش پارک به حساب می آید و در قسمت شمال غربی مجموعه ارم سبز واقع شده است. کودها و موادشیمیایی و سمی که کشاورزان استفاده می کنند، فاضلاب شهرها و روستاها، آبهای زاید کارخانه ها و کارگاههای صنعتی، ریختن زباله در آب، ریختن زباله های عفونی بیمارستانها در رودخانه ها.

1. سرچشمه و بالادست رودخانه ارس در خاک ترکیه قرار دارد، این در حالی است که ترکها ثابت کرده اند که از آب در راستای منافع ملی سیاسی و اقتصادی خود بهره برداری کرده و آن را ابزاری برای اعمال سیاستهای خود در منطقه می دانند. ارس در منتهیالیه شمالی استان اردبیل وارد جمهوری آذربایجان گشته و به رودخانه کورا میریزد. رودخانه اَرَس که از کوههای بینگول در منطقه آناتولی ترکیه سرچشمه گرفته و در مرز ترکیه و ارمنستان به رود آرپا چای پیوسته و سپس مرز مشترک نخجوان آذربایجان را بطول ۱۱ کیلومتر ترسیم می کند. در دریاچه اوان الموت شکار و ماهیگیری ممنوع است.

قدمت این کلیسا به قرن ۱۴ باز میگردد اما میگویند که بنیانگذارش، یکی از حواریون عیسی مسیح به نام ناتانائیل بوده است. بدین لحاظ خبرگزاری ایمنا کوشیده است در قالب سلسله گزارشهایی که هر هفته روز های شنبه منتشر می شود، با نگاه به حوزه های آبی مشترک ایران و همسایگان، مسائل، فرصت ها و چالش هایی که پیرامون این آبهای فرا ملی وجود دارد را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید