دریاچه اوان قزوین

در این بیماری قسمتی از رودهها (معمولا روده بزرگ) فاقد سیستم عصبی داخلی است و در نتیجه به علت عدم اتساع قسمت مبتلا ، دفع مواد هضم نشده ، امکان پذیر نیست. به رغم تعهد نخست وزیر ارمنستان تاکنون هیچ اقدامی در راستای جلوگیری از آلودگی رودخانه ارس انجام نشده است. اینجا «زنگنه» هست و ارس از اینجا به بعد یکی از وظایف اصلیش تعیین حد و مرز ایران با دو کشور همسایه اش آذربایجان و ارمنستان میشود. رئیسی استاد دانشگاه شیراز هم معتقد است اقداماتی مانند بستن چاههای غیرمجاز، گذاشتن کنتور روی چاههای مجاز و تعیین مقدار معینی از سهمیه برای چاههای مجاز میتواند چاره ساز باشد.

طبیعت گردی در کشورمان ایران، اگر همراه با راهنمای مناسب یا شناخت کافی انجام شود، میتواند بسیار جذاب و فرح بخش باشد. داروهای ضدالتهابی که برای ورم روده استفاده میشود، میتواند شامل داروهایی همچون سولفاسالازین و محصولات ترکیبی آن و همچنین کورتیکواستروئیدها باشد. فاصله این دریاچه با شهر ایلام حدود سه ساعت و همچنین فاصله سیاه گاو با شهرستان آبدانان هم نیم ساعت است. حسینی صدر همچنین از کشور ارمنستان که مسبب آلودگی رودخانه ارس و تا حدودی دریای خزر است خواسته بود تا در این خصوص مسئولیت پذیر باشد.

رابرت هیوسون (پژوهشگر متخصص در زمینهی ارمنستان) رود ارس را تنها رود واقعی ارمنستان و نشانهای از غرور ارامنه توصیف می کند. رودخانه اَرَس که از کوههای بینگول در منطقه آناتولی ترکیه سرچشمه گرفته و در مرز ترکیه و ارمنستان به رود آرپا چای پیوسته و سپس مرز مشترک نخجوان آذربایجان را بطول ۱۱ کیلومتر ترسیم می کند. وی هشدار داده بود که اب رود ارس الوده به فلزات سنگینی است که از پساب معادن مس ارمنستان حاصل می شود. علاوه بر اینکه می توانید از طریق ثبت نام در تورهای یک روزه به بازدید از دریاچه اوان بروید، می توانید با خودروی شخصی از مسیر اتوبان تهران – قزوین به میدان غریب کش بروید و از آن جا به سمت جاده الموت بپیچید.

ظهرابی مدیرکل حفاظت محیطزیست فارس بابیان اینکه پس از خشک شدن دریاچه، گیاهان غوطهور آبزی از بین رفته و دیگر اثری از ماهیان، بنتوزها و فیتو پلانکتونها نیز نیست میگوید: از ابتدای دهه نود «شنگ» یا همان «سگ آبی» دیگر در این دریاچه مشاهده نشده ا ست. به عقیده کارشناس محیط زیست فارس چاههای غیرمجاز که در حال حاضر در اطراف دریاچه پریشان برای مصارف کشاورزی زدهشده است، موجب خشک شدن بیشتر این دریاچه شده؛ این در حالی است که آب این چاهها نیز به علت برداشت بیرویه بسیار شور شده است. داراب از شهرهای قدیمی استان فارس است که قبل از اسلام «دارابگرد» نام داشت و خرابههای آن در پنج کیلومتری جنوب شهر داراب فعلی قرار دارد.

خبرگزاری فارس، گروه شهری: آشنایی با تاریخچه متروی تهران از هنگامی که اولین قطار شهری در سال 1863 میلادی در لندن به کار افتاد تا زمان حاضر که اکثر شهرهای مهم دنیا دارای شبکههای مترو و قطارهای سریع السیر بین شهری هستند حدود 142 سال میگذرد. مصالح اولیه و اصلی بنا، خشت بوده است؛ لیکن در سالهای اخیر کلاً این مصالح را تغییر داده و بنا را با آجر و سیمان بازسازی کردهاند. با آب شدن برف و یخ هایي که در ارتفاعات باریده، ارس جان میگیرد و سفر ما جراجویانه اش را آغاز میکند.

رودخانه ارس در سال ۱۸۱۳ میلادی در پی عهدنامه گلستان به عنوان مرزایران و شوروی برگزیده شد و تمامی مناطق شمال این رود از ایران جدا و به خاک روسیه(شوروی سابق) افزوده شد. آب دریاچه در مصب رود کر شیرین اما به سوی مشرق شور است و برمیزان نمک آن افزوده میشود.اراضی مصب رود کر پوشیده از نیزار و درختان گز است و در ارتفاعات پیرامون دریاچه، بویژه در قسمت شمالی، درختان بِنِه (پستة وحشی) و بادام کوهی یافت میشود. رودخانه ارس , ارس در ارتفاعات «منی گول داغ» یا «هزار برکه ترکیه» که سه هزار و 152 متر از سطح دریاهای آزاد ارتفاع دارد، متولد میشود.

ارتفاع آن از سطح دریا ۷۱۰ متر است و با بارندگی ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیمتر در سال این منطقه در حوزه نواحی کم باران قرار گرفته و دارای چهار بخش کفه نمکی (بخش اصلی تالاب)، حاشیه باتلاقی، محدوده اکولوژیک و دشتی است. روده مغز دوم بدن است” و پژوهشگران در حال اثبات این هستند که افرادی که از افسردگی و اضطراب رنج می برند میکروبهای روده ای تغییر یافته ای دارند. مجله بیماریهای روده گزارش می دهد که پروبیوتیکهای خاصی می توانند سطح کورتیزول مرتبط با استرس و رفتاری های مضطربانه را کاهش دهند. البته کینگز می گوید: “که هنوز تحقیقات برای پاسخ به این سوال که کدام باکتری خوب می تواند برای مغز ما مفید باشد؟

پیمان پیرمرادی افزود: همه ساله و با توجه به افزایش گردشگران و مسافران به منطقه الموت و به خصوص دریاچه اوان شاهد مواردی از غرق شدگی ها در آن هستیم. تغییرات آب و هوایی و ایجاد زمینهای کشاورزی در اطراف دریاچه هامون، سدسازی روی رودخانههایی که به هامون سرازیر میشوند، افزایش جمعیت منطقه و نیاز به آب بیشتر، آبیاریهای غیراصولی کشاورزان منطقه و… طبق توافقهای صورت گرفته، ارس به عنوان خطی مرزی ایران و شوروی پذیرفته شده بود؛ اما رودخانه در تمام مسیر یک شاخه نیست و در برخی نقاط به چند شاخه تقسیم میشود. سد مخزنی ارس در 12 كیلومتری جنوب شرقی شهر نخجوان و در 40 كیلومتری غرب جلفا در محلی به نام قزل قشلاق واقع شده است.

این منطقه در جنوب «ارزروم» ودر نزدیکی سرچشمه هاي رود فرات هست. این آرامگاه، در سالهای انقلاب، با شور و شوقی که نسل جوان برای آشنایی با شخصیتهای تاریخی منطقه گیلان از خود نشان میدادند، مورد توجه قرار گرفت و به دنبال آن سیل مسافران برای دیدن آرامگاه به سوی محله سلیمانی داراب سرازیر شد. دریاچه حلیمهجان(دریاچه عروس)، در استان زیبای گیلان و در شهرستان رودبار واقع شده است. بنای این امامزاده در حاشیه روستای باشتین، در 40 کیلومتری غرب سبزوار، واقع شده است. این پل در کنار یک پل پهن و تازهساز که رفت و آمد مسافران تبریز – اردبیل از روی آن صورت میگیرد، واقع شده است.

یکی از این شهرها «کردشت» و قلعه تاریخی اش هست که به فرمان نایب السلطنه عباس میرزا در گیر و دار جنگ هاي ایران و روس ساخته شده. در قرآن کریم از قومی یاد شده که اصحاب رس نام داشتند. در روایتی از امام علی (ع)، اصحاب رس را قومی توصیف کردند که در حاشیهی رودخانه ارس ساکن بوده و درخت صنوبری را میپرستیدند. در اطراف دریاچه ارواح نوشهر جاذبههای طبیعی برجستهای وجود دارند که در سفر به مازندران میتوانید در کنار بازدید از این دریاچه از آنها نیز دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید