جاهای دیدنی شیراز (1401)☀️لیست جاذبه ها و تفریحات با آدرس

برای دیدن این بنای تاریخی زیبا باید به مرکز شهر و شمال شرق میدان شهدای شیراز بروید. بنای آرامگاه توسط زکی خان از سرداران دوران زندیه ساخته شده و بسیاری از تزئینات باقی مانده که در این مکان به چشم میآیند، مربوط به آن دوران هستند. البته ساختمان امروزی که میبینید متعلق به دوران صفویه است و شخصی به نام میرزا علی وظیفه ساخت آن را بر عهده داشته است. کلیسای ارامنه در سال ۱۶۶۲ و در دوره صفویه ساخته شده است. از دیگر جاهای دیدنی شیراز در پاییز مسجد جامع عتیق است که پیشینه ساخت آن به دوران صفویه بازمیگردد.

در دوران قاجار نیز تعمیرات و تزئینات مختلفی روی این آرامگاه انجام شد که همه آنها باعث زیباتر شدن این مکان شدند. درختان متنوع، گلهای رنگارنگ و عطر بهار نارنج در فصل بهار باعث دوچندان شدن لذت بازدید از این باغ میشوند. چون این فصل اعتدال زمستانی به شمار میرود و سبب میشود هوای شهر یزد به اعتدالی دلچسب و خوش وارد شود. امروز نیز وقتی وارد این مکان میشوید میتوانید زنجیری را در بالای ورودی آن ببینید. فصل بهار: از آنجایی که شهر یزد از اسفند ماه وارد فصل گرما میشود در فصل بهار در شهر یزد با هوایی گرم مواجه خواهید بود اما گرمایی دلپذیر و هوایی معتدل که نه تنها آزاردهنده نخواهد بود بلکه لذتبخش و باصفا است.

امروزه دانشگاه شیراز، بزرگ ترین دانشگاه استان و یکی از بهترین مراکز دانشگاهی ایران به شمار می رود که در علوم پزشکی و تشخیص طب نه تنها در ایران، بلکه در کشورهای مختلف نیز دارای اهمیت است. این سینما دارای یک سالن با ظرفیت ۷۷۴ نفر است و در رتبه بندی به عنوان یک سینمای درجه دو شناخته میشود. سه خط اول با اتمام، دارای 32 ایستگاه زیر زمین، شش قسمت فوقانی و یک ایستگاه ویژه متصل به ایستگاه راه آهن خواهد بود.

ظاهرا تا عهد ناصر الدین شاه ساختمان مرکزی باغ پا بر جا بود و پس از آن نصیرالملک شیرازی باغ ارم شیراز را خریداری می کند و سعی می کند بناهای دیگری در این باغ بسازد. در صورتی که دوست دارید بدانید در زمانهای قدیم مردان و زنان ایرانی از اقوام مختلف چه لباس هایی میپوشیدند، این موزه یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی شیراز برای شما خواهد بود. برای دیدن باغ عفیف آباد و موزه درون آن میتوانید به انتهای خیابان عفیف آباد شیراز بروید.

با این حال در دوره حکومت زندیه باغ بازسازی شده و عمارت زیبایی درون آن ساختهاند. در این تنگه یک رودخانه زیبا در جریان است آب آن از درون چشمههای رشته کوه سپیدان تامین میشود. شاید باغ خلیلی به اندازه باغ هایی مانند عفیف آباد و ارم معروف نباشد، اما با این حال یک گردشگر و طبیعت دوست واقعی نباید بازدید از آن را از دست بدهد. برای علاقه مندان به طبیعت پیشنهاد ویژه ای داریم که آن پیشنهاد تنگه هرایرز شیراز است. شیراز شهر بهار نارنج است . عطر خوش بهار نارنج در فصل بهار، بازدید از باغ نارنجستان قوام را تبدیل به یک خاطره به یاد ماندنی میکند.

شیراز به شهر بهارنارنج شهرت دارد و در گذشته در هر کوچه و خیابانی، درخت نارنج به چشم می خورد. باغ تخت 9 طبقه دارد و در دامنه کوه باباکوهی قرار گرفته است. این پارک کوهستانی که در دامنه غربی کوه دراک و در کنار محل قرارگیری سد تنگ سرخ قرار دارد، یکی از مکانهای تفریحی شیراز است. جاده شماره ۶۷ به یاسوج منتهی میشود و گذرگاه شهرهای غربی کشور است. این باغ در ابتدای ورودی غربی شیراز و بلوار امیرکبیر قرار دارد. بنای درونی باغ، این روزها در اختیار ارتش قرار دارد و تبدیل به موزهای از اسلحههای خاورمیانه شده است.

بنای قدیمی آرامگاه بی بی دختران در اثر یک زلزله شدید ویران و بعد از مدتی به دست محمد قلی خان ایلخانی مرمت و بازسازی شد. همچنین در دوره تیموریان نیز بخشهایی از این بنای تاریخی مورد بازسازی قرار گرفته است. باغ های تخت نوعی از باغ سازی است که از زمان تیموریان رواج یافت. مسجد وکیل یا همان مسجد سلطانی، از بناهای تاریخی در میان جاهای دیدنی شیراز است و از زمان زندیه تا امروز در این شهر باپرجاست.

اگر دوست دارید و کنجکاو هستید که درکوبهای قدیمی را به همان شکلی که در قرنهای پیش رایج بودهاند را ببینید، یا برای مثال روی سکوهای قدیمی با قدمتی به قدر چند قرن برای دقایقی هر چند کوتاه بنشینید و خستگی را از قدمهای خود دور کنید میتوانید در سفر خود به شهر یزد راهی محلۀ زرتشتیان شوید و روح زندگی و طراوت را با تمام وجود احساس کنید. این کاخ در جنوب شرقی شهر واقع شده و در قرن 5 میلادی ساخته شده است. بر اساس مشاهدات و اسناد تاریخی گفته میشود که مسجد نو در بین سالهای 598 تا 615 هجری قمری ساخته شده و در زمانهای قدیم با نام مسجد اتابک شناخته میشده است.

زمانی که در سده چهارم و پنجم هجری قمری شیراز پایتخت سلسلهی آل بویه شد، در آن مساجد، قصرها، کتابخانهها و کانالهای آبرسانی از رودخانهی کر بنا کردند و در ایام جشن مهرگان و نوروز، بازار شهر را آذین میبستند و شهر جلوهی بسیار زیبایی مییافت.۱۱. 22- شیراز در سال 1180 قمری، پس از حمله افغان ها، توسط کریم خان زند به عنوان پایتخت اعلام می شود. در ادامۀ این روایت آمده است که پس از گذشت چندین و چند سال، بهرام گور جان به جانآفرین تسلیم میکند و تخت شاهی به یزدگرد دوم پسر او میرسد.

شرکت مخابرات از این مجموعه تاریخی به عنوان پارکینگ اختصاصی و میهمان سرا استفاده میکند. باغ ارم شیراز در خیابان ارم و نزدیک مجموعه دانشگاه شیراز قرار گرفته است. به گونه ای که حتی از کشورهای خارجی هم، دانشجوهایی در این دانشگاه ها مشغول تحصیل و کسب علم هستند. دانشگاه مجازی شیراز نیز یکی از دانشکده های فرعی در این شهر به شمار می رود. سد درودزن به عنوان قدیمی ترین سد خاکی خاورمیانه شناخته میشود و همین باعث شده که این مکان یکی از جاهای دیدنی شیراز به شمار رود.

باعث افزایش میزان بازدید از این اثر تاریخی شده است. زیبایی و شکوه این روزهای باغ تخت شیراز فقط بخشی از شکوه آن در زمانهای قدیم میباشد، چرا که در سالهای اخیر رسیدگیهای لازم و مرمتهای ضروری در آن انجام نشده است. درختان زیبا، فضاسازی بسیار زیبا و خیره کننده و گل های رنگارنگی که در فصل بهار به اوج زیبایی خود میرسند بخشی از زیباییهای این باغ هستند. در فصل بهار فضای سبز و عطر بهارنارنجی که در این باغ جریان دارد قطعا شما را مست خواهد کرد و خاطرات خوبی را برای شما به جای خواهد گذاشت. باغ بسیار زیبا معماری منحصر به فردی دارد که در نگاه اول قطعا توجه شما را به خود جلب خواهد کرد.

این آرامگاه همواره محلی برای تجمع صوفیها و عارفان بوده است و در صورتی که علاقه دارید با این افراد صحبت کنید قطعا یکی از آنها را در اطراف آرامگاه پیدا خواهید کرد. کاشی کاری، گچ بری و آینه کاری منحصر به فرد از ویژگیهای بارز ظاهری این آرامگاه میباشد. حرم علی بن حمزه بن موسی کاظم با خاتم کاری و قلمزنی تزئین شده است و هر گردشگری را مجذوب خود میکند.

شاید قدمت ساخت باغ خلیلی نسبت به سایر باغهای شیراز کمتر باشد، اما زیبایی آن هر ساله افراد زیادی را به سمت خود جذب میکند. ترمه، در واقع نوع مخصوصی از پارچه است که با ظرافت خاصی نقش و نگار اصیلی از قبیل بتهجقه را ترسیم میکند. یکی دیگر از جاهای دیدنی معالی اباد شیراز، مرکز خرید الوند می باشد که گردشگران زیادی را به سوی خود جذب نموده است. کلیسای ارامنه شیراز سالهاست که هیچ عبادت کنندهای ندارد و از سوی دیگر معماری آن نیز به سایر کلیساهای کشورمان شبیه نیست.

دیدگاهتان را بنویسید