بهترین نژاد گوسفندان ایرانی برای پرواربندی و کشتار روز

تنها دسترسی مدیریت به اطلاعات با کیفیت بالاست که می تواند موجب بقا در عرصه رقابت شود و از فشارهای کاری وارده در حرفه گاوداری شیری بکاهد. 1. در این نوع گاوداری ها سه سمت سالن بسته و یک سمت باز می باشد. این گاو در مناطق بسیاری از جهان زندگی می کند. رنگ گاوهای لیموزین زرد با تمایل به قهوه ای است و دارای سر کوتاه و پیشانی پهن می باشند. نمونه های خون وداج هفته ای از 2 هفته قبل تا 9 هفته پس از زایش در 3 ساعت پس از تغذیه دادن صبح بدست آمد. بحث : هدف این پژوهش بدست آوردن دیدی از علایم متابولیکی با تغییر در تفکیک انرژی پس از تغییر منبع انرژی جیره در گاو های شیری در اوایل لاکتاسیون و دومین هدف ارتباط هورمون های متابولیکی و خصوصیات شیر با توازن انرژی از اندازه گیری به وسیله کالری متر غیر مستقیم می باشد، توسط ون و همکاران نشان داده شده که تغذیه گاو های شیری در اوایل لاکتاسیون با جیره بالا از نظر لیپوژنیک منجر به افزایش در تولید چربی شیر شد و این افزایش اساسا به علت افزایش در ترشح روزانه اسید های چرب 16 و 18 کربن و 18 کربن با یک باند دوگانه میباشد .

مدت زمانهای مورد نیاز شامل یک ساعت برای آماده سازی و تمیز کردن سالن – 15 دقیقه برای تعویض کردن 100 راس گاو است – مدت زمان روتین برای خوراک دادن آماده کردن پستان و وصل و جدا کردن ماشین ضد عفونی و پس دوشی از سرپستانک ها رکوردگیری و غیره 1-25/1 دقیقه به ازائ هر گاو است و در بیشتر گله ها زمان دوشش بین 5-6 دقیقه برای هر گاو باید باشد. دامدران عزیز می دانند که علوفه های خشبی مخصوصاً آن دسته که دارای فیبر بیشتری هستند ، به دلیل قابلیت هضم کمتر، مدت زمان بیشتری درشکمبه مانده و برروی مقدار تولید شیر یا گوشت اثر منفی می گذارند ومقدار تولید را کاهش می دهند.

این بیماری یک مشکل تنفسی کوتاه مدت است. مبارزه با خروس یک رقابت خونی است که بعضاً به علت صدمه جسمی خروسها به یکدیگر رخ میدهد، که گاهی اوقات با برخورد پنجه بندهای فلزی به بدن خروسها یا حتی به دلیل اتصال این تیغ ها با پنجه خود خروس افزایش مییابد. این نوع نژاد مرغ و خروس مناسب برای تولید گوشت و تخم مرغ است . باید توجه داشت که برخی از مواد غذایی برای دسته ای از دامها می تواند غذایی کامل باشد، درصورتی که برای گروهی دیگر این طورنیست. غذای نامناسب وناکافی اثرات نامطلوب روی میش ها و بره ها می گذارد، زیرا احتیاجات غذایی جنین ازطریق غذای مادر تامین می گردد وکمبود مواد غذایی مخصوصاً دراواخر دوره آبستنی موجب تولید بره های لاغر وضعیف می گردد وخوراک مناسب باعث رشد سریع بره ها یا گوساله ها می شود.

مثلاً شیر برای گوساله شیرخوار غذای کاملی است ولی ازیک سن معین به بعد این غذا به تنهایی نمی تواند تمام احتیاجات حیوان را برآورده سازدویا میش ها دردوره بارداری به مواد غذایی بیشتری احتیاج دارند. مشخصات طويله های باز:فضای لازم برای هر دام در زير قسمت مسقف يا سر پناه به طور معمول 4 تا 5 متر مربع است ولی اگر چنانچه در نظر است گوساله های نر اصيل از 3 تا 4 ماه از شير گرفته شده را خريداری و در زير همين قسمت مسقف نگاهداری نمود بايد قسمت مسقف يا سايبان را به وسيله نرده يا ديوارهايي به دو يا سه قسمت تقسيم کرد و مطابق با سن سطح مورد نياز را پيش بينی نمود.

عفونت در ماه اول آبستنی منجر به مرگ رویان و جذب آن می گردد و گاو یا تلیسه در فاصله طبیعی یا کمی طولانی­تر به فحلی برمی­گردد و این باعث کاهش میزان باروری می­گردد. همین آنتیاکسیدانهای موجود در این گیاه میتواند به بهبود گردش خون کمک کرده و در نتیجه از خواص دارویی آن برای درمان فشار خون بالا استفاده میشود. همزمان به دنبال زمین مناسب برای ساخت سوله می گردید. در مورد اراضی فاقد سند مالکیت، کروکی یا نقشه تقریبی که محل اراضی مورد نظر بر روی آن مشخص شده باشد و جهتهای چهارگانه آن با متراژ زمین و ابعاد محدوده، معین شده و به تائید شورای محل روستای وقوع ملک یا نزدیکترین شورا و مدیریت کشاورزی با حفظ مسئولیت متقاضی رسیده باشد.

تغییرات شدید و ناگهانی دمای محیط نیز بر جانور آثار ناگواری دارد و ممکن است به بیماری پنومونی (ذات الریه) و حتی مرگ منجر شود؛ بنابراین هنگام طراحی نگهداری گاومیش باید بر این موضوع توجه کرد و از هر راهی که امکان دارد از تغییر شدید آبوهوای محیط بر جانور جلوگیری کرد تا به تدریج با هوای جدید سازگار شود. غلظت تری اسیل گلیسرول کبد از 2 هفته قبل زایش تا 2 هفته پس از زایش افزایش یافت اما این افزایش برای هر دو جیره به طور مشابه بود. 200 میلی متر سوزن بیوپسی تقریبا 300 میلی گرم وزن مرطوب بافت کبد برداشت شد با حرکت سوزن چندین بار در موقعیت بر خلاف زند زیرین کناری .

تاریخچه اهلی کردن دام در افغانستان به حدود 9 هزار سال پیش بر می گردد. مصرف کم آب باعث محدود شدن خروج ادرار و سفت شدن مدفوع دام و همچنین کاهش تولید شیر می گردد . به گفته وی اصلاح ساختار ژنتیکی دامهای سنگین می تواند باعث افزایش سه تا پنج لیتر شیر در هر راس دام و افزایش 30 تا 40 درصدی گوشت قرمز به ازای مصرف هر واحد علوفه شود.

شافعینیا ادامه داد: واردات مواد ژنتیکی وتولید آنها در داخل می تواند صرفه جویی ارزی بالایی برای کشور داشته باشد؛ به گونهای که اگر بخواهیم هر دز مواد ژنتیکی که در داخل تولید می شود را وارد کنیم باید حدود 20 دلار هزینه کنیم اما با تولید آنها در کشور هر دز به حدود چهار دلار میرسد. در سیکل کربس اکسالو استات و و مواد مغذی 3 کربن یک نقش حیاتی را بازی میکنند .

دوم : مواد مغذی 2 کربن میتوانند استریفه شوند و در کبد به عنوان تری اسیل گلیسرول ذخیره شوند و به طور بالقوه باعث کبد چرب میشوند. بافت برداری از کبد در 2 هفته قبل زایش انجام شد . جیره ها 2 بار در روز با نسبت برابر قبل از دوشش تغذیه شدند. قبل از بیوپسی مکان ضدعفونی شد ، یک سوراخ در فضای 11 امین دنده در سمت راست گاو با تروکانترایجاد گردید . در یک تحقیق، 58 گاو هلشتاین در اوایل شیردهی بطور تصادفی، یا در تیمار شاهد و یا در تیماری قرارگرفتند که در آن بطور هفتگی جیره گاو شیری متوازن شده و میزان انرژی، مطابق با توان انرژی محاسبه شده گاوها بطور انفرادی (جیره دقیق) بالانس میشد.

با توجه به سومین الگوی متناوب نتایج کنونی فرضیه ما را حمایت نمیکند(ون و همکاران ) که یک جیره بالا از نظر گلوکوژنیک انباشتگی تری اسیل گلیسرول کبد را کاهش میدهد و این ممکن است به این علت باشد که جیره مشخص شد به وسیله تغذیه غلظت های که اختلاف داشتند در درصد لیپوژنیک و گلوکوژنیک و در صورتی که سهم غلظت ها با جیره از زایش تا 3 هفته پس از زایش افزایش مییابد . در هفته 4 پس از زایش تری اسیل گلیسرول کبد به طور عددی در گاو های تغذیه شده با گلوکوژنیک پایین تر بود اما اختلاف معنی داری با لیپوژنیک نبود .

فزون بر این چربی موبیلیزه بدن منفی بود در هفته 9 برای گاو های تغذیه شده با جیره گلوکوژنیک و غلظت بتا هیدروکسی بوتیرات پایین تر بود با گاو های تغذیه شده با جیره لیپوژنیک. در 2 هفته پس از زایش درصد تری اسیل گلیسرول کبد بالا بود اما بین جیره ها اختلاف نبود. از هفته 2 تا 4 محتوای تری اسیل گلیسرول کبد دوباره کاهش یافت. پس از زایش کنسانتره فراهم شد و پله پله با نیم کیلو در روز افزایش یافت تا رسیدن به 10 کیلو با یک غلظت با نسبت علوفه ای 40 به 60 بر پایه ماده خشک.علوفه شامل سیلاژ علوفه ای و سیلاژ ذرت و علف یونجه با نسبت 45:45:10 بر پایه ماده خشک بود.

سرعت کاهش در چربی قابل دسترس برای گرو ها پس از هفته 4 یکسان بود . همچنین برای دامداران نیز قیمت این محصولات بسیار به صرفهتر خواهد بود بنابراین باید تلاش شود تا مانند گذشته این محصولات را داخل تولید کنیم. در نقاط پر باران که بارندگی سالیانه مقدار زیادی می باشد به این دستگاه و ایجاد جویچه چندان لازم نیست اما در مناطق خشک و کم باران مانند ایران استفاده از این ابزار ضروری می باشد. و 95% انرژی ذرت را داراست.پروتئین جو ترکیبی از آلبومینها و گلوبولینها است و مانند پروتئین سایر غلات از نظر اسید آمینه های لیزین و متیونین فقیر است.دارای ویتامین B,E کافی است.برای حیوانات مولد شیر ، جو بعنوان یک ماده مقوی و انرژی زا مصرف می شود.

هر چند که برای تولید شیر با کیفیت مناسب وحفظ سلامتی دام بایستی ازعلوفه های خشبی نیز درجیره روزانه دام استفاده کرد، اما کنسانتره، درمقایسه با علوفه خشبی ازقابلیت هضم بسیار بالایی برخوردار است ودرجایی که کمیت و کیفیت علوفه های خشبی درحد پایین است برای تولید بیشتر وداشتن دام سالمتر، مصرف کنسانتره دامی امری ضروری می باشد. امروزه درعمل ثابت شده است پرواربندی دام با استفاده ازمواد کنسانتره، سود بیشتری را نسبت به چرا بردن دام نصیب دامداران می کند.

سقف های كوتاه ساختمان، عمق زیاد گل ولای، در انتظار زمان شیردوشی و تغذیه (شرطی است) بودن نیز بسامد سواری دادن را كاهش می دهند. برای حداکثر تولید شیر ، تغذیه دامها با علوفه وکنسانتره به همراه یکدیگر لازم بوده و مکمل هم عمل می کنند. توازن منفی انرژی در اوایل شیر دهی همراه با بی نظمی های متابولیکی همچون کبد چرب و کتوز(گرام 1993) و اسیدوز شکمبه ای (اوون و همکاران 1998) می باشد . از 2 تا 4 هفته پس از زایش گاو های تغذیه شده با گلوکوژنیک 42% کاهش در چربی قابل دسترس داشتند .با این حال چربی قابل دسترس برای گاو های تغذیه شده با جیره لیپوژنیک در این دوره بیشتر کاهش یافت ( 13% با 1.79 کیلوگرم در روز در هفته 4 ) ، بنابراین اختلاف در چربی قابل دسترس توانست اختلاف در غلظت کلسترول پلاسما و تمایل به اختلاف جیره ها در غلظت اسید چرب غیر استریفه و اختلاف عددی بین جیره ها در تری اسیل گلیسرول کبد در هفته 4 را شرح دهد .

در هفته 4 تری اسیل گلیسرول کبد به طور عددی برای گاو های تغذیه شده با گلوکوژنیک پایین تر بود. گاو های تغذیه شده با جیره لیپوژنیک 2.04 کیلوگرم در 2 هفته پس از زایش هر روز چربی قابل دسترس داشتند. بتا هیدروکسی بوتیرات برای گاو ها با هر دو جیره از 1 تا 8 هفته پس از زایش بالا بود (شکل 2). این پیشنهاد میکند که این الگوی متناوب مورد استفاده است صرف نظر از جیره در اوایل لاکتاسیون.

دیدگاهتان را بنویسید