اراضی زراعتی افغانستان

گاواهن ها بر اساس نوع تراکتور در مدل های گوناگون ولی با کاربردی یکسان تولید میگردند معمولاً گاوآهن بصورت دو خیش و سه خیش طراحی و تولید می گردد . گاواهن های برگردان دار علاوه بر شکستن خاک، آن را زیرورو نیز می کنند. تعدادی اسکنه کوچک را که روی یک شاسی سوار شده باشند کولتیواتور پاشنه ای گویند. کولتیواتور پاشنه ای : تعدادی اسکنه کوچک را که روی یک شاسی سوار شده باشند کولتیواتور پاشنه ای گویند. برای جبران چنین وضعی میزان بذر را زیاد و گاهی تا چهار برابر مقدار لازم در نظر می گیرند. معمولاً زیر شکن خاک را در اعماق ۴۵ تا ۷۵ سانتیمتری و گاهی بیشتر باز می کند درراس اسکنه های متوسط و کوچک بیلچه های کوچک و قابل تعویضی سوار می کنند.

و کار آنها تا حدودی شبیه به کار گاوآهن های برگردان دار می باشد. هیچ یک از منحنیهای مربوط به اتصالات فلزی شبیه به هم نبود و از آنجا که آهنگران با سفارش قبلی و به شکل موردی این ابزار را تولید میکردند، عملاً هیچ الگوی اولیه برای طراحی و ساخت آن وجود نداشت. از گاوآهن تیلر به منظور شخم اولیه زمین های کشاورزی و باغبانی استفاده می کنند. اگر بخواهیم مهمترین و اولیه ترین ادوات کشاورزی را نام ببریم باید بگوییم در راس آن شخم قرار دارد. مهندسی بیوسیستم ایران (علوم کشاورزی ایران). گیرشمن سابقه استفاده از خیش را به قبل از هزاره چهارم می رساند و آن را عاملی در راستای ترقی سریع دهکده و توسعه رشته کشاورزی و پذیرفتن طرز کارکرد اجتماعی و یاری گرفتن از همسایگان برای هموار کردن زمین و آبیاری می داند (گیرشمن، ایران از …، ص ۱۶، ۱۹).

گاوآهن¬های مربعی وارداتی دارای چهار خیش و یا بیشتر از چهار خیش می¬باشد که امکان کشیدن این گاوآهن¬ها با اکثر تراکتورهای موجود در ایران وجود ندارد. چنانچه مشتری قادر به خرید از طریق درگاه نباشد می تواند از طریق کارت به کارت یا حواله بانکی خرید خود را انجام دهد. حال چنانچه با گاوآهن یک طرفه بر طبق روش جوی و پشته شخم بزنیم، نیازی به عملیات اضافی نخواهد بود. در غیر این صورت شخم ناهموار می شود.

در این ایام و در بین تاریخ 7 تا 14 ژوئیه در بعد از ظهر ها زمان مبارزه با گاو ها است. در طول سالیان سال از گذشته تا به امروز گاو آهن در آماده نمودن بستر بذر و ریشه مورد استفاده ی گسترده ای قرار می گرفته است. بهترین نتیجه از نظر تهیه بستر بذر در وضعیت گاو رو بودن خاک بدست می آید. وقتی ترکیبی از این تکنیکها به کار برده میشود، صرفهجویی در وقت و انرژی و تقویت منابع آب و خاک را سبب میشود. استفاده از گاوآهن برگرداندار در کشاورزي کشور با مشکلاتي همچون امکان به وجود آمدن کفه شخم، که مي تواند روي نفوذ عمودي آب به خاک اثر منفي گذارد، و نرخ کم فرو رفتن به داخل خاک، مواجه است.

زاویه تماس خیش با زمنین توسط سورتخهای دارخیش تعیین می شود که میخ دار خیش در آن فرو برده شده است. برای اتصال گاو آهن سوار ونیمه سوار، به تراکتور لازم است که بازوی پایینی اتصال 3 نقطه را پایین بود. شما نمی خواهید اگر قیمت شیر پایین آمد ورشکست شوید. برای هر تولید مثل، هزینه نگهداری سالانه را با تولید شیر سالانه تقسیم کنید تا هزینه تولید را با هر واحد شیر تولیدی حساب کنید. این کار هیجان تماشاچیان و استادیوم را تا حد زیادی بالا میبرد. این سند نشان می دهد که شیوه شخم کردن زمین با خیش و با دو گاو بسبار قدیمی است.

این درحالی است که عمدتا در بین طرفداران این کار گاو به عنوان یک مظلوم دیده نمی شود و حتی او را قربانی هم نمی دانند، آنها گاو را به عنوان یک دشمن می بینند. از سال 2000 یک مسابقه آتش بازی بصورت بین المللی در شهر برنامه ریزی و اجرا می شود و هزاران نفر از مردم در اطراف پارک و میدان آتش بازی در حالی که روی چمن ها نشسته اند این مراسم و رقابت را تماشا می کنند. فستیوال گاو بازی در اسپانیا یکی از قدیمی ترین فستیوال های اسپانیا از از مراسم سنتی این کشور محسوب می شود.

در یک گاو بازی معمولی باید شش گاو توسط سه ماتادور کشته شوند و هر مبارزه و یا راندی باید 15 دقیقه به طول بیانجامد. اگر این مراسم را تابحال از نزدیک ندیده باشید، قطعا تصاویر آن را در تلویزیون یا اینترنت دیده اید. اولین تلاش برای این کار، استفاده از چوبهای سنگینتر و اتصال آهنی تیزتر بود که به دلیل عدم توجه به طراحی مناسب و یکپارچه، به شکل نامتوازنی به هم میچسبیدند. این نوع گاو آهن خاک را میشکافد ولی خاک و بقایای گیاهی را بطور کامل بر نمی گرداند، بلکه قسمتی از بقایا راهمراه با کلوخه های بزرگ در سطح خاک باقی میگذارد.

شخم سطحی ( ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر) : فقط قسمتی از سطح را شخم می زنند و معمولاً برای از بین بردن علف های هرز که ریشه های سطحی دارند و زیر خاک کردن کودهای شیمیایی استفاده می شود. در ابتدای دوران نوسنگی مزارع با بیلچه های سنگی و چوبک های حفاری شخم می شد . اين روش، شخم توسط گاوآهن يك طرفه صورت ميپذيرد و به نام محيطي یا گردشی نيز مرسوم است.

برای برطرف کردن معایب گاوآهن های دوطرفه، گاوآهن دوطرفه سه خیش با خیش مستطیلی طراحی و ساخته شده است. برقراری تراز عرضی در گاو آهن های سوار با کوتاه و بلند کردن طول بازوی سمت راست در اتصال سه نقطه تراکتور و در گاوآهن های نیمه سوار در حالتی که چرخهای سمت راست تراکتور داخل شیار حرکت میکند به همان صورت فوق انجام می شود . در گاوآهنهای سوار برقراری عرض کار خیش اول و طبعاٌ تأمین شرط (ب) با تغییر زاویه قرارگیری میله عرضی عملی می شود. این تغییر وضعیت عمدتاٌ با کوتاه و بلند کردن هر دو بازوی رابط (چپ و راست) هیدرولیک ایجاد می شود.

اگر چه هر کسی که در این مسابقه شرکت می کند، مطمئنا ریسک آن را هم قبول کرده است اما نکته ای وجود دارد که با رعایت آن می توان کمتر در خطر بود: نرده های چوبی بلندی وجود دارد که افرادی که دوست دارند در این مسابقه باشند اما فقط می خواهند نگاه کنند و جز دوندگان نباشند، بهتر است پشت آن بایستند . اما متاسفانه باید گفت که بستری که برای کاشت بهاره آماده شده است ممکن است در طول این زمان در اثر یخ زدگی باد کرده و شرایط را برای کاشت بذر نا مطلوب کند. در خاک خشک، نوکدار کردن تيغه اثر معني داري در کاهش مسافت طي شده توسط گاوآهن براي رسيدن به عمق پايدار نداشت، ولي در رطوبت بهينه، نوکدار کردن تيغه مضرس موجب کاهش معني دار اين فاصله زماني شد.

این موضوع نشان می دهد گاو آهن دزفولی بیش از چهار هزار سال است که تناسب خود را برای استفاده در خاک این منطقه که فقط به لایه های نازک و نرم برای حفظ رطوبت لایه تر نیاز دارد، حفظ کرده است ( مورتنسن، ص ۲۹۷). تراز طولی : برای تشخیص تراز طولی باید در فاصله چند متری از دستگاه و عمود بر آن (از پهلو) چمباتمه زد و ضلعی از قاب را که شاخص طول آن است از نظر گذراند، موازی بودن طول قاب درحد دقت دید چشم برای تراز بودن طولی کافی است. 1. با انجام عملیات شخم زنی با گاو آهن مقداری یا بخشی از خاشاک و بقایای گیاهی به زیر خاک می رود.

جوانها به کار شخم پرداخته اند و پیرها آزادند (کریمی، سفر …، ص ۲۷۲). تفاوت گاوآهن های یک طرفه و دو طرفه در این است که یک طرفه خاک را به یک طرف یعنی به سمت راست بر می گرداند، اما گاوآهن های دو طرفه دوسری خیش راست و چپ برگردان دارند که در هر بار رفت یا برگشت یک سری به کار گرفته می شود، لذا ضمن کاهش تلفات زمانی سطح شخمی تقریبأ صاف تر ایجاد می شود. گاوآهن یا خیش ابزاری در کشاورزی برای کندن، زیر و رو کردن و شخم زدن زمین است که دارای تیغه یا تیغههای فولادی سنگین که به وسیله چهارپا به ویژه گاو بر روی زمین کشیده میشود.این ابزار با نوک تیز و برگشته به درون، سر آن به گردن گاو یا به تراکتور میبندند و با آن زمین را شخم میزنند.

به موازات مسئله فرسایش، کاهش ماده آلی خاک که در اثر عوامل مختلفی رخ میدهد، به مشکل دیگر کشاورزی تبدیل شده است. آنچه که در کشاورزی از گذشته تا به امروز بسیار حائز اهمیت است آماده نمودن زمین زراعی به عنوان بستری مناسب برای رشد بذر و گیاه می باشد، شخم زدن یکی از روش های رایج در این زمینه است که موجب می شود شرایط خاک برای رشد گیاه ارتقا یابد. به دلیل استفاده از روشهای خاکورزی حفاظتی ماشینهای خاکورزی مختلفی از قبیل انواع خطی کارهای بیخاکورزی، انواع دیسک، انواع گاوآهن قلمی(چیزل) و پنجه غازی، چیزل پکر و بعضی از انواع کمبیناتها در هر یک از انواع خاک ورزی حفاظتی مورد استفاده قرار می گیرند.

همچنین باید افراد از نظر روانی و فکری نیز در شرایط خوبی باشند و کارهای خطرناک و غیر عقلانی انجام ندهند. مواد معدنی لیسیدنی یا مکمل های معدنی بخشی مهم از رژیم غذایی حیوانات هستند. گاو آهن های بشقابی که بطور مایل نسبت به جهت حرکت تراکتور در خاک پیش می روند به گاو آهنهای بشقابی یک طرفه موسومند. میزان برگشت وخرد شدن خاک تابع زاویه برخورد بشقاب با خاک است و هر چه سطح بشقاب با جهت حرکت تراکتور زاویه عمودتری بسازد، برگشت خاک کاملتر خواهد بود. گاوآهن بشقابی ضمن حرکت به جلو و گردش بشقابها، به کمک وزن خود و زاویه مناسب در خاک نفوذ کرده و بدین ترتیب بقایای سطحی و خاک را در عمق معینی برش داده و با گردش بشقابها، لايه شخم را جابجا میكنند.

دیدگاهتان را بنویسید